We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bakın Bakan Pakdemirli'nin imza attığı raporda ne vardı

3 0 0
02.08.2021

"Karıştırdın yine, bizimkiler Samsun’a çıkar, sonrasını biliyorsun"

Herkesin konuştuğu Titanic Otel yangınından dikkat çeken görüntüler: "Yangın buraya kadar gelmiş durmuş Allah'ın işi işte"

İsmailağa Cemaati İstanbul'un barajına mı çöktü

"Ülke yandı, Ak Parti Kataristan savunmasında"

Manavgat'ta tehlikeli provokasyon

"Beceremiyoruzun" siyaseten söylenişi

Cinsel tacizi günlük ortaya çıkardı

Ülke yanıyor

Kahramanın son görüntüleri yürek yaktı

Birbirlerine girdiler

“Ben bu tweetleri tatildeyken atıyorum kardeşlerim, delikanlılık değil derdim”

Türkiye pazar günü klasiği böylesine ölümler

TOKİ bakın ne için aradı

Bakın Bakan Pakdemirli'nin imza attığı raporda ne vardı... Esas tehlikeyi Odatv açıklıyor

Türkiye günlerdir yanan ormanlarını kurtarmaya çalışırken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kendi raporlarında eksikliklerinden şikayet ettiği ortaya çıktı...

02.08.2021 19:07

Türkiye günlerdir yanan ormanlarını kurtarmaya çalışırken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kendi raporlarında eksikliklerinden şikayet ettiği ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzaladığı son faaliyet raporunda bakanlığın personel dağılımı ile sayısının yetersiz kaldığı ve sosyal imkanlarda eksiklik olduğu vurgulandı.

Bakanlığın raporundaki “zayıflıklar” başlığı altında, tek tek “Verilere ulaşmada yaşanan güçlükler, personel dağılımının ve/veya sayısının yetersizliği, biyokaçakçılık konusunda yaşanan problemler, tarımsal pazarlamadaki aksaklıklar, kooperatifleşme ve örgütlenme eksiklikleri, uzun vadeli tarım politikalarındaki eksiklikler, sosyal imkanlardaki eksiklikler” maddeleri sıralandı.

Bu maddelerin yer aldığı raporu Bakan Pakdemirli ise “Bu raporda yer alan bilgilerin güvenilir, tam ve doğru olduğunu beyan ederim” diyerek imzaladığı anlaşıldı.

İşte o imza:

MEĞER ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYARMIŞ

Öte yandan Orman Genel Müdürlüğünün ise yangınlar daha başlamadan hemen önce Temmuz ayında büyük orman yangınlarına karşı uyardığı da ortaya çıktı.

Odatv’nin ulaştığı Orman Genel Müdürlüğü 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda, “Coğrafi onumu itibariyle Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkemizde ormanlarımızın büyük bir bölümü yangın tehdidi altında bulunmakta olup, toplam ormanlık alanın % 60’ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturmaktadır. Bu sebepten orman yangınları ülkemiz ormancılığının öncelikli konuları arasında yer almaktadır” denildiği görüldü.

ESAS TEHLİKE ENERJİ HATLARI

Ayrıca 2020 verileri ele alındığında orman yangınlarının çıkış sebeplerinin başında enerji hatlarının olduğu da aktarıldı.

Geçen yıl sebebi bulunan 9 bin hektarlık orman yangınının 3 bin 499 hektarlık alanının enerji nakil hatları nedeniyle kaynaklandığı belirtildi.

Enerji nakil hatlarında yaşanan izalöterlerin patlaması, sigortaların patlaması, elektrik kablolarının kopması, rüzgarlı havalarda tellerin birbirine değmesi sonucu ark yapması, kuş çarpması, yıldırım düşmesi, nakil hatlarında dikkatsizce yapılan bakımlar gibi benzeri nedenlerle orman yangınlarının çıktığı ifade edildi.

Öyle ki Muğla'nın Marmaris ilçesinde geçici orman işçisi Görkem Hasdemir’in şehit olduğu yangının enerji nakil hatlarından çıktığı belirlenmişti.

Orman Genel Müdürlüğünün verilerine göre geçen yıl anız ateşinden 283 hektar, kundaklama nedeniyle de 667 hektar ormanlık alanın yandığı aktarıldı.

Mert Taşçılar

Odatv.com

Tweet


Yazarın Diğer Yazıları

Diğer Yazarlar

Bu habere tepkiniz:

Mert Taşçılar - Tüm Yazıları

 • Bakın Bakan Pakdemirli'nin imza attığı raporda ne vardı
  Mert Taşçılar yazdı...
  02.08.2021

 • Kritik harita ortaya çıktı
  2023 seçimlerinin kaderini belirleyecek olan...
  19.03.2021

 • “Bombaları patlatıyorsunuz” sözleri hakkında karar
  Mert Taşçılar yazdı...
  27.02.2021

 • "Sorumlular istifa etmeli"
  Mert Taşçılar yazdı...
  16.02.2021

 • Erdoğan'ın İBB'yi hedef aldığı sözlerde o proje akıllara geldi
  Mert Taşçılar yazdı...
  12.02.2021

 • Diyanet ATV’ye söyleyemediğini TELE1 üzerinden bakın nasıl........

  © OdaTV


Get it on Google Play