We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ey TFF, bunları duy

12 0 0
06.05.2021

Bu “Efe”yi kim koruyor

Türkiye'nin kırdığı bu rekora herkes üzülecek

"Önemli şeyleri ben açıklayayım" dedi...

Sedat Peker'in mesajının şifreleri... Hedefinde kim var

Fotoğrafı çarpıtan AKP'li vekil kim

Mehmet Ceyhan “otçuları” açıkladı... Hedefinde Erdoğan'ın başdanışmanı var

Medya tetikçilerine dikkat

"Kudurdunuz"

540 kilo uyuşturucu aramada nasıl bulunamadı

İntihar haberlerine sansür geliyor

"İnsan Hakları" fotoğrafında tartışma yaratan detay

CHP'den "128 saniyelik" video

İnce'nin partisinin logosu belli oldu

Ey TFF, bunları duy

Muzaffer Ayhan Kara yazdı...

06.05.2021 01:46

Süper Lig’den 3. Lig’e profesyonel futbol ligleri salgın koşullarına karşın, seyircisiz de olsa oynanıyor geçen sezondan bu yana. Az kaldı, bitiyor bu sezon da. Lakin, amatör ligler BAL da dahil olmak üzere oynanamadı. Sadece BAL başlamak üzereydi ki, kapanma geldi yeniden.

Sadece amatör değil profesyonel kulüplerin altyapı yaş grupları ligleri de 14 aydır oynanamıyor. Bir süre önce sadece U-19 başlayabildi. Gören de sanır ki profesyonel futboldan çok korkuyor Covid 19, amatörleri seviyor!

Bütün bu tablo şu anlama geliyor: Futbolun beslenme kaynakları kuruyor. Düşünün; bir sezon boyunca antrenman yapamayan, maç oynayamayan amatörler ve alt yapılardaki futbolcuların hali nicedir?

Peki bir federasyon yok mu? TFF sadece profesyonel liglerin federasyonu mudur? Ki, mesele sadece futbolcuların meselesi değil ki amatörlerde ve alt yapılarda. Tamam, temel aktör futbolcular ama bunun antrenörleri var, masörü var, kulüp personeli var, hakemi var… Bu kocaman dünya bir yıldır ne yiyor, ne içiyor, nasıl geçiniyor? TFF’nin umurunda mı?

ÖDENEK ÇIKARMALI

Amatör kümeler ve alt yapılar oysa futbolun havuzu… Beslendiği başlıca okul. Salgından önce de üvey evlat olan amatörler şimdi iyice bir kenara itildi. Geçen sezonun rakamlarına göre Türkiye’de 3 bin 808 profesyonel, 280 bin amatör lisanslı futbolcu var. TFF’nin kalbi amatörlerin yüzde 15’i kadar olan futbolcu grubu için atıyor zahar!

TFF amatörlerden her sezon lige katılma, antrenör, lisans, sözleşme paraları tahsil eder ama bütçesini harcamaya gelince amatörlere zırnığı zor koklatır! Alabildiğine cimridir. Amatörler genelde yerel yönetimlerden destek almasa tam yere serilecek! Halbuki, TFF amatörlerden hiçbir şekilde para almadığı gibi, tesis, malzeme vb. desteğinde bulunmalı. Deplasmanlar için dalga geçer gibi değil, gereksinimleri karşılayacak gerçekçi bir ödenek çıkarmalı.

14 aydır aktif olmayan futbolcu gelecek sezon maçlar oynansa bile nasıl hazır olacak fizik-kondisyon olarak, mental olarak? Bırakın 14 ayı altı ay bile çok uzun bir süredir. Bakın FB’li Mesut’a? Bir sezon oynamadı görüyorsunuz halini. Eski halinden eser kalmış mı?

***

Tabii bir de futbolun dışındaki amatör şube branşları ve altyapıları var. Ülke sporunun başındakiler, bakanlık, federasyonlar onlar için ne yapıyor? Kulüplerin, sporcuların ne kadarı aktif? Altyapılar ne durumda?

***

Ey TFF! Amatörlerin ve alt yapıların halini duy! Onların ‘ıskartaya’ çıktığı 14 ayın neleri kaybettirdiğini gör! En azından gelecek sezon için ortam hazırla ve destek ol! BAL’ı da kapanma sonrası başlat! Bir yerden başla ey TFF!

Muzaffer Ayhan Kara

Odatv.com

Tweet


Yazarın Diğer Yazıları

Diğer Yazarlar

Bu habere tepkiniz:

M. Ayhan Kara - Tüm Yazıları

 • Erdoğan “neyin olamayacağını” görünce…
  Muzaffer Ayhan Kara yazdı...
  03.05.2021

 • Bu Beşiktaş'ı izleyen Fener'in ve Galatasaray'ın da gardı düşmüştür
  BJK “Şampi…” Gibi
  02.05.2021

 • Süper Lig'te ortalık toz duman
  Muzaffer Ayhan Kara yazdı...
  30.04.2021

 • "Ermeni hengamesinde" izlenecek yolu böyle anlatmıştı
  Muzaffer Ayhan Kara yazdı...
  26.04.2021

 • Biz seni çok iyi tanıyoruz "Çirkin Amerikalı"
  Vaşington’da perşembenin gelişi çarşambadan........

  © OdaTV


Get it on Google Play