We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Herkes o diziyi konuşuyor... Vahşet oyunu

16 1 0
26.09.2021

Herkesin dilinde, kulaktan kulağa tavsiye edilerek Netflix'in en çok izlenen dizilerinden biri oldu, Squid Game. Gerçekten o kadar güzel ve etkileyici mi peki? Sinemasever için cevap kesinlikle "evet", "aman iyi vakit geçireyim" diyen ve izlediği filmleri IMDB puanına göre seçen sıradan izleyici için "eh işte", kan revan görmek istemeyen içinse "asla olmayacak" bir dizi. Güney Kore sinemada cidden bambaşka bir yere sahip, sıradanlıktan açık ara uzak, şaşırtıcı ve son derece etkileyici bir dili olan, kendi tarzı olan bir sinema yarattılar. Özgürler de elbette, bunun da büyük payı var sinemalarını geliştirmekte. E berbat, en iğrenç en izlenmeyecek konuları yazıp çekiyorlar, hayal güçlerini dibine kadar kullanıyorlar.

2019 yılı yapımı Parasite ile sinemada ne kadar ödül varsa toparlayan senarist yönetmen Bong Joon Ho, herkesi şaşırtmıştı mesela, gerçek sinemasever hariç. Zira film yoklukla mücadele eden gariban bir aile hikayesi gibi başlayıp, bambaşka bir noktaya taşınmıştı. "Yok artık bu kadarı da olmaz" dedirtmek, Güney Koreli sinemacının en büyük başarısı zaten.

Squid Game'in kazandığı başarının ardından bir dolu dedikodu da çıkmış vaziyette, yok Japon filmlerinden araklandı, yok birçok filmin/hikayenin karması diyenler var. Hatta yine bu yıl gösterime giren Alice in Borderland ile kıyaslanıyor ve dizinin yönetmeni ve senaristi Hwang Dong-hyuk, fikir hırsızlığı ile suçlanıyor. Oysa Güney Koreli yönetmen zun yıllardır bu dizinin senaryosuyla uğraştığını ve hatta 2008'de yazdığını açıklamıştı. Sanatını konuşturmak için Netflix gibi bir platform beklemiş olmalı.

Hwang'ın iki........

© OdaTV


Get it on Google Play