We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Uysallar: Buruk bir gülümseme

6 0 0
10.04.2022

Spoiler içerir

Hakan Günday’ın yazdığı ve Onur Saylak’ın yönettiği Uysallar son günlerin en çok tartışılan yapımı olarak Netflix’in ilk sırasında. Saylak ve Günday’ın daha önce birlikte çalıştıkları Daha (2017) ve Şahsiyet’ten (2018) sonra ortak imzasını taşıyan 3. yapım olma özelliği taşıyan Uysallar, her biri 45 – 60 dakikalık 8 bölümden oluşuyor. Öner Erkan, Songül Öden, Haluk Bilginer, Uğur Yücel, Nezaket Erden, İbrahim Selim, Bilyana Jovanovska ve Serkan Altunorak gibi oldukça başarılı bir oyuncu kadrosuna sahip yapım, bir kara mizah sarmalı olarak izleyicileri keskin bir bıçakla ikiye ayırmış durumda.

İngilizce adıyla Wild Abandon olarak yayımlanan Uysallar, ilginçtir ki Avustralyalı yazar Emily Bitto’nun 2021 yılında yayımladığı ve kapitalizmin çökmekte olan dünyasında takla atan bir hikayeye yer verdiği kitabıyla aynı adı taşıyor.

Temel olarak bir aile ilişkisini merkezine alan ama çokça o merkezden uzaklara açılmaya niyetlenen yapım, geçmişi ve kendi arasında kalmış Oktay’ın (Öner Erkan) şimdiyi yaşama çabasını, birbirinden çok farklı uçlara değen bir sistemsel eleştiriyle yapıyor.

Oktay Uysal, hayallerinin peşinden gidememiş, kuralcı bir baba Olcay’ın (Uğur Yücel) oğlu. Ankara’da büyüdükten sonra İstanbul’a yerleşerek hayatını mimar olarak sürdürüyor ve bir hapishane projesini çizmek üzere Berhudar Bey (Haluk Bilginer) ile çalışmaya başlıyor. Estetik ameliyatlarla bambaşka birine dönerek, yıllardır sürdürdüğü ev hanımı kimliğinden iş hayatına atılma niyetinde olan eşi Nil (Songül Öden), ergenlik sorunları sebebiyle garip davranışlar sergileyen oğlu Ege ve günümüz çocuklarından çok farklı bir karakter çizen Ece ile birlikte lüks bir rezidansta son derece mutsuz bir hayat yaşıyor. Geceleri ise Punk olarak sürdürdüğü (ama aslında Punk bile olamadığı) ikili hayatından kesitler sunuyor.

Kısaca yapım evliliğin, kariyerin ve konforlu hayatın kasvetli yüzünü çok iyi işlerken karakterlerin kendilerini bulmak uğruna çıktıkları yolculuklarda güvenli alanlarından ayrılamadıkları için hikayeyi açıklardan çok kıyıda yüzen, hatta zaman zaman tekrarlarla çırpınan bir boyutta işliyor.

Aslında bu noktada Uysallar’ı eleştirmek yerine yapımın, zaten eleştirdiği şeylerin yörüngesinden ayrılamadığı için kendini de bu eleştiri yangınının tam........

© OdaTV


Get it on Google Play