We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Oscar'dan geriye kalanlar ve Coda'nın sürprizi

6 2 0
03.04.2022

Geçtiğimiz hafta bu satırlarda Oscar’da en çok konuşulan 4 dalın adaylarına yer vermiştim. Bu yazıdan saatler sonra tam da bu 4 aday kazanan oldu olmasına ama Oscar da, tarihinin belki de en olaylı gecesine tanık oldu.

Daha törenin ilk saatlerinde geceye Will Smith tokadı damga vurdu. Kurgu olamayacak kadar gerçek dışı bu hareket, “En İyi Aktör” dalında daha önce 2 kez aday gösterilen ve King Richard’daki rolüyle bu yıl, ödülü kazanmasına kesin gözüyle bakılan Smith’in eşine sarf edilen şaka yollu bir cümle sebebiyleydi. Her ne kadar Akademi, Smith’in töreni terk etmesini istese de Smith bunu kabul etmeyerek ödülü sahnede, uzun bir konuşma ve gözyaşlarıyla özürler içinde kabul etti. “Aşk insana çılgınca şeyler yaptırır” dedi ve zayıflığını aşk sosuna bulayıp bir de takdir bekledi, hatta gördü de... Zaten aşk da hep aşk kılığına giren şeylerden çekmemiş miydi…

Gelelim gecenin bir diğer beklenmedik gelişmesine… “En İyi Film” kategorisi de dahil olmak üzere 12 dalda aday olan ezici favori The Power of the Dog’a karşı Sundance Film Festivali aracılığıyla tanıştığımız Bafta ödüllü bir bağımsız film Coda yarışıyordu. Son haftalarda rüzgar ise hep Coda’dan yana esiyordu. Derken Akademi seçimini duygulardan yana kullandı ve Sian Heder imzası taşıyan Coda bu yılın En İyi Film Oscar’ını kazandı.

Orange the New Black dizisinin senaristi ve Sundance Festivali aracılığıyla tanıdığımız Tallulah’ın yönetmeni Sian Heder'in yazıp yönettiği Coda, 2014 yapımı Fransız filmi The Bélier Family’ye dayanıyor. Massachusetts'te yaşayan işitme engelli bir balıkçı ailesinin ve bu aileye işiterek doğmanın ağır yükünü taşıyan kızları Ruby’nin müzik yeteneğinin peşinden gitme öyküsünü, iki keskin bıçak arasında dozu son derece iyi ayarlanmış lirik bir gerçekçilikle işliyor.

Coda, işitme engelli yetişkinlerin çocuğu anlamına gelen “Child of Deaf Adults” cümlesinin kısaltılması. Ancak bu kısaltmadan başka Coda’nın herkes tarafından bilinmeyen bir anlamı daha var. O da bir müzik parçasının bitiminden öndeki son cümlelerini, yani final sahnesini ifade ediyor. Bu açıdan bakıldığında bile yapım, hem müzikal nüveleri içinde barındıran bir başarı öyküsü olması sebebiyle, hem de final sekansıyla yarattığı ve usulca artan........

© OdaTV


Get it on Google Play