Sizi ekrana bağlayacak, ince kıyılmış esprileriyle kahkahalar attıracak, öte yandan da gizemli iki ölümün etrafında “acaba” tahminlerinize pike yaptıracak bir dizi izlemeye hazır mısınız? O zaman koltuğunuza yaslanın, Disney+’ı açın ve Only Murders in the Building’i bir an önce izlemeye başlayın.

10 bölümlük iki sezonuyla 31 Ağustos’tan itibaren Disney+’ta yayımlanmaya başlayan yapım, 5 Grammy ödüllü Steve Martin ile Grace and Frankie’den tanıdığımız John Hoffman imzası taşıyor. Yapımcılığını This is Us’ın yaratıcısı Dan Fogelman’ın yaptığı Only Murders in the Building’in başrollerini, 70’lerine gelmiş komedi gazisi rolleriyle Steve Martin ve Martin Short ile ilk senaryolu rolünü oynayan ünlü yıldız Selena Gomez paylaşıyorlar.

PODCAST BAĞIMLISI AMATÖR DEDEKTİFLER

Sosyalleşme kaygılı eski bir aktör Charles (Steve Martin), bir zamanların uçarı Broadway yönetmeni Oliver (Martin Short) ile genç, güzel ve gizemli bir sanatçı olan Mabel New York’ta, adeta Rönesans’tan günümüze ulaşmış bir binada sıradan bir hayat yaşamaktadırlar. Özellikle Amerika’da şu sıralar epey moda olan gerçek suç podcast’lerine bağımlılıkları, onları hiç ummadıkları bir anda bir araya getirir ve daha da önemlisi üçünü, bu gösterişli apartmanda meydana gelen iki ölümün etrafında birbirine kenetler.

Dizinin ilk sezonu, dairesinde ölü bulunan genç bir Uzakdoğulu Tim Kono’nun ölümüyle başlıyor. Bunun, polisin söylediği gibi sıradan bir intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu bulmak, gerçek suçun kraliçesi Cinda Canning’in “Everything is Not Ok in Oklahoma” adlı podcast’ine kendilerini adayan Charles, Oliver ve Mabel için adeta bir misyon haline geliyor. Tim Kono’nun etrafında dolandıkça apartmandaki herkes - hatta gerçek kimliğiyle dizide birkaç bölüm yer alan şarkıcı Sting bile – bu ölümün birer şüphelisi haline geliyor. Bölümler ilerledikçe Kono’nun apartman sakinleriyle bağlantılı hayatına dair şok edici gerçekler ortaya çıkıyor. Sağ gösterip sol vuran finaliyle yapım, tam bir zafer kutlamasına doğru ilerlerken apartman sakinleri bu sefer de başka bir ölümle sarsılıyor.

Yapımın ikinci sezonu tam da bu bilinmezlikle açılıyor. Önceki sezonda polisin bile yanıldığı noktalarda doğruyu ortaya çıkararak Tim Kono’nun ölümünü aydınlatan üçlü, bu sezonda yaşanan cinayetin bir anda şüphelileri haline geliyor. Oysa bir yandan da rölantiye girmiş hayatları hafif hafif kıpırdanmaya başlıyor; ortak bir amaçta birleşme dürtüsü de yalnızlıklarının üzerindeki tozu tüm nefesiyle üflüyor. Haliyle de yeniden dümenine oturmak üzere oldukları hayatları ile çözülmeyi bekleyen bir cinayet arasında seçim yapmaları gerekiyor. Tam da hikayenin bu kısmında birinin çıkıp “hayatın altının üstünden daha iyi olacağını kim bilebilir” demesi gerekir. Ama gerek kalmıyor. Çünkü giderek tırmanan 10 bölüm sonunda izleyiciyi hafif tiyatro tadında ama uzun süre unutulmayacak bol entrikalı ve kahkahalı bir sezon finali bekliyor.

GERÇEK BİR CİNAYETTEN ESİNLENME

Yapımın ortaya çıkış öyküsü de oldukça ilginç. Oturdukları apartmanda cinayetleri çözen 3 yaşlının hikayesini konu alan bir dizi yapma fikri ilk Steve Martin’in aklına düşüyor. Menajeriyle birlikte yapımcı Dan Fogelman ile öğle yemeğinde bir araya geliyorlar ancak Martin bunun, herkesin birbirine hayran olduğu rutin buluşmalardan biri olduğunu düşünerek yemekten ayrılıyor. Bu esnada kadroya, yapımın diğer yaratıcısı John Hoffman dahil oluyor. Uzun yıllar görmediği ancak ölümüyle sarsıldığı bir çocukluk arkadaşının hikayesinden esinlenen Hoffman, uzun süre bu ölüme takıntılı kaldıktan sonra arkadaşının yaşadığı yere gidip yakınlarıyla görüştüğünü ve aylar sonra yayımlanan polis raporunda ölümünün bir cinayet olduğunun ortaya çıkmasıyla beraber bunu dizinin merkezine koymaya karar verdiğini belirtiyor.

Bir suç öyküsünün dolambaçlı hikayesi Fogelman’ın hoşuna gitse de, yine de oyuncu kadrosunda bir kadının da olması gerektiğini düşünerek kadroya 3. kişi olarak Selena Gomez’i öneriyor. Martin, Gomez’i şahsen tanımadığı için bu öneriye şüpheli yaklaşıyor ancak Gomez’in diziye cuk oturan Mabel tasviri, kendine bile uzak duran izole aroması Martin’i çok etkiliyor.

Yapım, başka hiçbir platforma gitmeden direkt Hulu’ya götürülüyor ve Disney, ikinci toplantıya bile gerek olmadan 10 bölümlük ilk sezonu satın alıyor. Ancak dizinin vazgeçilmez olacağı daha başından kendini belli ediyor ve 2. sezonun siparişi daha ilk sezon bile yayımlanmadan 2 hafta önce veriliyor. 17 dalda Emmy ödülüne aday gösterilen yapım bir hit haline gelerek Hulu’nun bugüne kadar en çok izlenen komedi dizisi oldu.

Kısaca Only Murders in the Building, tuhaflıkların beslediği sahici bir mizah yaratırken özlediğimiz sit-com’lar tadında ama bugünün nüanslarını da kapsayan, zeki ve incelikle tasarlanmış nesiller arası bir komedi arayanların kaçırmaması gereken bir dizi…

Elçin Demiröz

Odatv.com

QOSHE - Nesiller arası bir mizah örneği: Only Murders in the Building - Elçin Demiröz
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nesiller arası bir mizah örneği: Only Murders in the Building

2 0 0
25.09.2022

Sizi ekrana bağlayacak, ince kıyılmış esprileriyle kahkahalar attıracak, öte yandan da gizemli iki ölümün etrafında “acaba” tahminlerinize pike yaptıracak bir dizi izlemeye hazır mısınız? O zaman koltuğunuza yaslanın, Disney ’ı açın ve Only Murders in the Building’i bir an önce izlemeye başlayın.

10 bölümlük iki sezonuyla 31 Ağustos’tan itibaren Disney ’ta yayımlanmaya başlayan yapım, 5 Grammy ödüllü Steve Martin ile Grace and Frankie’den tanıdığımız John Hoffman imzası taşıyor. Yapımcılığını This is Us’ın yaratıcısı Dan Fogelman’ın yaptığı Only Murders in the Building’in başrollerini, 70’lerine gelmiş komedi gazisi rolleriyle Steve Martin ve Martin Short ile ilk senaryolu rolünü oynayan ünlü yıldız Selena Gomez paylaşıyorlar.

PODCAST BAĞIMLISI AMATÖR DEDEKTİFLER

Sosyalleşme kaygılı eski bir aktör Charles (Steve Martin), bir zamanların uçarı Broadway yönetmeni Oliver (Martin Short) ile genç, güzel ve gizemli bir sanatçı olan Mabel New York’ta, adeta Rönesans’tan günümüze ulaşmış bir binada sıradan bir hayat yaşamaktadırlar. Özellikle Amerika’da şu sıralar epey moda olan gerçek suç podcast’lerine bağımlılıkları, onları hiç ummadıkları bir anda bir araya getirir ve daha da önemlisi üçünü, bu gösterişli apartmanda meydana gelen iki ölümün etrafında birbirine kenetler.

Dizinin ilk sezonu, dairesinde ölü bulunan genç bir Uzakdoğulu Tim Kono’nun ölümüyle başlıyor. Bunun, polisin söylediği gibi sıradan bir intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu bulmak, gerçek suçun kraliçesi Cinda Canning’in “Everything is Not Ok in Oklahoma” adlı podcast’ine........

© OdaTV


Get it on Google Play