We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kuş ölür, sen uçuşu hatırla*

5 0 0
12.06.2022

Netflix’in Ay Yapım imzalı 8 bölümden oluşan yeni dizisi Kuş Uçuşu sadece medyayı değil, farklı kuşakları da birbirine kırdıran içeriğiyle oldukça ses getirdi. Senaryosu Meriç Acemi’ye ait olan yapımın yönetmen koltuğunda Deniz Yorulmazer oturuyor, başrollerini ise Birce Akalay, Miray Daner, İbrahim Çelikkol, Burak Yamantürk ve İrem Sak paylaşıyorlar.

İNSANLARIN DEĞİL HABERİN PEŞİNDEN KOŞ

Aslı, haberciliği arama motorlarının olmadığı zamanlarda araştırarak öğrenen, Y kuşağı temsili duayen haber spikeri Lale Kıran’ın hayranıdır. Kadınlar tuvaletinde onunla karşılaşmayı bir şekilde başarır ancak hiç beklemediği bir nasihat alır. Z kuşağına özgü bir özgüvenle bu nasihatten bir öğreti çıkarmak yerine Lale’ye bilenir ve ondan intikam almayı tercih eder.

Nisan ayında Amerika’da vizyona giren ve düzenbazlarla dolu bir film stüdyosunda her şeyi alt etmeye çalışan genç bir asistanı konu alan Swimming with Sharks’ı anımsatan Kuş Uçuşu’nun en önemli noktalarından biri, kuşaklararası farklılığı en hileye açık sektörlerden biri olan “medya” üzerinden ele alması… Ancak her şey bir kuşak sorunu mu? Tabii ki değil… Yapım ilhamını kuşakları birbirine düşüren çatışmalardan alsa da, Aslı karakterinin çığrından çıkan hırsı ve manipülasyon yeteneği diziyi bambaşka bir kıyıya çıkarıyor. Ve tam da bu noktada derin bir nefes alıp bariz bir kişilik sorununu, Z kuşağına mal etmek arasındaki - epeyce kalın - çizgide durmak gerekiyor.

Kuş Uçuşu’nun bir diğer açısı da eski kuşakların hakimiyetindeki geleneksel medyanın çaptan düşüşüyle bağlantılı olarak yıllarını bu mesleğe vermiş kişilerin değişen koşullara ne denli adapte olabildiğini; olamadıkları noktada ise karşı karşıya kaldıkları tehditleri ele alması... Bunu da sınırlarını bilmeyen, teknolojinin ona........

© OdaTV


Get it on Google Play