We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gezi ruhunu anımsatan bir dram: 9.75

5 0 0
01.05.2022

Gezi ruhunun epey gıdıklandığı bir dönemden geçerken, 2021 yılında Almanya’nın en önemli festivallerinden biri olan Snowdance’de “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” dallarında ödül alan Uluç Bayraktar’ın ilk uzun metrajlı filmi 9,75 bugün, üzerinde konuşulmayı en çok hak eden yapımlardan…

Film dünyasına Çağan Irmak’ın yardımcı yönetmeni olarak başlayan ve daha sonra Ezel, Son, Karadayı gibi başarılı yapımları yöneten Uluç Bayraktar, okuduğu zaman çok etkilendiği Mehmet Eroğlu imzası taşıyan “9,75 Santimetrekare” kitabını sinemaya Damla Serim ile birlikte uyarlıyor. Netflix’te izleyiciyle buluşan filmin başrollerini Nejat İşler, Menderes Samancılar, Funda Eryiğit, Berkay Ateş, Eylül Dursun, Şebnem Bozoklu ve Ercan Kesal paylaşıyorlar.

Film, transseksüel alt komşusu Marylin (Eylül Dursun) ile birlikte Taksim civarında bir evde yaşayan roman yazarı Ahmet’in (Nejat İşler), Gezi döneminde geçen hikayesini konu alıyor. Ancak yapımın arka planı geçmişten gelen derin bir travmaya dayanıyor. İsmini kırık bir cam şişesinin açtığı 9,75 santimlik yara izinden alan yapım sadece ailevi sorunların değil, siyasi kararların da açtığı yaraları ele alırken, onların üzerine de üflemeyi çok iyi başarıyor.

BÜYÜK BİR YÜZLEŞMENİN AYAK SESLERİ

Çocukluğu yetimhanede geçen Ahmet, Gabar dağında yedek subayken bir........

© OdaTV


Get it on Google Play