We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Ben bir İsmail miyim?” diyen dizi

6 0 34
08.05.2022

7 yaşındaki İsmail Saraçoğlu’nun 15 dakikada yazdığı şiir geçtiğimiz hafta medyanın gündemine oturmuştu. İlginçtir ki Netflix’in yeni Fransız dizisi Lea’nın 7 Yaşamı da yıllar önce kaybolan İsmail adlı gencin ölümünü, geçmişe giden bir beden değiştirme yolculuğu üzerinden ele alarak izleyenlerin de aklına aynı soruyu getirdi:

"Ben bir İsmail miyim?"

Son zamanlarda geçmiş yaşamlar, zaman yolculuğu, beden değiştirme gibi kavramlar dizi ve filmlere sıklıkla konu oluyor. Bu türün en başarılı örnekleri Dark, Russian Doll ve Behind Her Eyes’dan sonra ilk sezonu geçtiğimiz günlerde yayımlanan 7 bölümlük Fransız yapımı Lea’nın 7 Yaşamı (Les 7 Lives de Léa) da bu sıralamaya dahil olmayı hak eden incelikli yapımlardan biri. Nataël Trappe’ın 2019 yılında yayımlanan romanına dayanan senaryoyu Vampires adlı diziden tanıdığımız Charlotte Sanson kaleme alıyor. Julien Despaux ve Emilie Noblet’in yönetmenliğindeki yapımın başrollerini ise Raika Hazanavicius, Khalil Gharbia, Marguerite Thiam Donnadieu paylaşıyorlar.

Dizinin dayandığı romanın orijinal ismi “Les 7 Vies de Léo Belami”. Yani isminden de anlaşılacağı şekilde hikayenin merkezinde aslen Léo isminde bir erkek var. Ancak eserin dizi hali, amaçsız hayatından vazgeçmek üzere olan 17 yaşındaki genç kız Lea’nın bir nehir kenarında, 30 yıl önce ortadan kaybolan İsmail’in kemiklerini bulmasıyla başlıyor. Yapım, tam da polisiye bir yolculuğa evrilecek altyapıyı ilk........

© OdaTV


Get it on Google Play