We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu masajı mutlaka uygulayın… Hareketsiz yaşamın zararları

11 6 1
26.09.2021

Bağırsaklarımız sağlıklı ise biz de sağlıklıyız demektir. Bağırsak sağlığı için aşağıdaki önlemleri almalıyız.

Bağırsak sağlığını desteklemek için günlük olarak en az 30 gram lif tüketilmelidir. Çünkü lif açısından zengin bir beslenme programı bağırsak duvarımızı zararlı maddelere karşı korur.

30 gram lif içeren örnek yiyecekler: 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 porsiyon fındıklı müsli, 1 yemek kaşığı keten tohumu, 1 adet haşlanmış patates, 1 porsiyon tam tahıllı pirinç, 1 porsiyon marul, 1 adet havuç, 1 adet kabuklu elma, 1 porsiyon çilek ve 10 adet fındık.

Yoğurt (sağlıklı olan evde kendi mayaladığınız yoğurttur; raf ömrünün uzaması kalitesini azaltmaktadır), kefir ya da peynir altı suyu gibi doğal probiyotikler içerdikleri laktik asit bakterileri sayesinde bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Spesifik yağsız probiyotik içecekler de milyarlarca bağırsak dostu bakteri bulundurur.

Yorgun olan bağırsağınızı uyandırmaya çalışın: Bunu gerçekleştirmek için çok önemli bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bunların belli aralıklarla yapılması bağırsak fonksiyonlarına yardımcı olacaktır.

Günlük beş dakikalık enerji masajı bunu sağlayabilir. Bunun için sırtüstü yere yatın, bacakları hafifçe bükün. Karnınızı yumuşak bir fırça ile saat yönünde yavaşça fırçalayın. Bağırsak üzerine yapılacak olan masaj bağırsakların anatomik yerleşkesine göre yapılmalıdır. Bu nedenle bu masaj işlemine sağ alt karından başlayın. Yukarıya doğru çıkın, yukarıya vardığınızda sol karın sınırına ve oradan aşağıya anüse doğru hareket edin. Bu hareketleri kalınbağırsak boyunca yapın. Sonrasında başparmağınızı göbek deliğinize yerleştirip dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu her defasında yaklaşık olarak 10-15 kez yapılmalıdır. Daha sonra ilk yapmış olduğunuz sağ alt karından başlayıp sola doğru yaptığınız aynı masajı tekrarlayın. Bu masaj 5 dakika kadar sürmelidir. Bu masaja rağmen bağırsaklar hâlâ iyi çalışmıyorsa dönem dönem magnezyum granül alınabilir. Bir tatlı kaşığı kadar magnezyum granülü........

© OdaTV


Get it on Google Play