We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Türkiye’de hâkimler var" diyebilmek için bunun olması şart

12 5 1
09.09.2021

Ülkece hukuk tutulmasının yaşandığı bir süreç içindeyiz.

Ergenekon, Odatv, Askeri Casusluk, Kafes, Poyrazköy, Şike gibi kumpas davalarının gölgesinde yaşanan olumsuzluklardan normal sürece geçiş yapmak yerine yargımız gene gücün etkisinde kaldı ve gücün sesi oldu.

Oysa demokrasi ile yönetilen toplumlarda “hukuk devleti” ve bağlı olarak “hukukun üstünlüğü̈ ilkesi” ve “yargı bağımsızlığı ilkesi” öne çıkar.

Demokrasinin temelini insana saygı ve hukukun üstünlüğü̈ ilkesi oluşturur.

Demokrasilerde hiçbir güç hukukun üstünde değildir.

Yirmi birinci yüzyılın eteklerinde Anayasa ilkelerinin ve yirminci yüzyıl demokrasisinin henüz gereği gibi anlaşılmadığını, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nde Anayasa kuruluşlarının, yüksek mahkemelerin fonksiyonlarının hiç kavranmadığını, erkler arası ayrılık ilkesinin kasıtlı olarak çiğnendiğini, yürütmenin ve tek adam zihniyetinin yeni bir düzen kurmuş̧ olduğunu ve o düzenin gereği olarak yargıyı arka bahçesi yaptığını görmekteyiz.

Adli yıl açılışında yürütmenin başı konumundaki Cumhurbaşkanının bile konuşmasının yadırganması gerekirken bir de Laiklik ilkesini altüst eden Diyanet İşleri Başkanının yaptığı dua ile........

© OdaTV


Get it on Google Play