We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mucit Hakim'in 30 yıl önceki defterinden ne çıktı

6 0 0
05.05.2021

TESUD'a atanan kayyum kim

AKP'li başkan nasıl ev ev dolaşıyor

Gençlerden Erdoğan'ı üzecek tercih

FETÖ'cüler propagandaya başladı

Bakan Koca tarihleri verdi: 40 yaş ve 18 yaş üstüne aşı...

İmamoğlu israf raporunu yorumladı: Valilik reddetti, kayıtlar silindi

"Benim belediyem, ağzınıza tükürürüm"

PKK'ya füze verdiler

Çiftçi tepkisini artık böyle gösteriyor

AKP'li isim koronaya yenildi

Akla o olay geldi... Bu sefer yabancı olmak yetmedi

Yahoo yeniden satışa çıktı

Abdurrahim Albayrak başkanlığa mı hazırlanıyor

Mucit Hakim'in 30 yıl önceki defterinden ne çıktı

Sürgün üstüne sürgün yiyen Hakim Aydın Başar, 31 yıl önce, 20’li yaşlarındayken, kaleme aldığı günlüğünden iki sayfayı sosyal medya hesabından paylaştı.

05.05.2021 13:24

Sosyal medyada 20'li yaşlara ait fotoğraf paylaşma akımı başladı.

#20liyaslarchallenge hashtag'i ile fotoğraflar paylaşılıyor.

Bu akıma Hakim Aydın Başar da katıldı, ancak farklı bir fotoğrafla…

Sürgün üstüne sürgün yiyen Hakim Aydın Başar, 31 yıl önce, 20’li yaşlarındayken, kaleme aldığı günlüğünden iki sayfayı sosyal medya hesabından paylaştı.

“Öğrencilik yıllarımda günlük tutardım. Günlüğümün adına da ‘Çırcır defteri’ ismini vermiştim. Dün eski resimlerin bulunduğu kutuyu karıştırırken, 31 yıl önce yazılar yazdığım günlük defterimi buldum” diyerek okuduğu satırları, bugünle şöyle karşılaştırdı:

“20’li yaşlarda yazdıklarımı okudum kendi kendime. Hakimlik imtihanını kazandıktan sonra, günlüğüme bir yazı yazmışım. Sene 1990, 22 yaşındayım. Yazdığım yazıda, hakimlikle ilgili kendime bir yol belirlemişim. Sanki o günden, bugünleri istemişim ve sanki o yazdığım düşünce mesleki yaşamım boyunca benimle birlikte yaşamış. Allah’tan onu istemişim. Ve Allah da bana onu vermiş. Ve iyi ki vermiş. Bu meslekten ayrılmama sayılı günler kala, geçmişe gidip o yazıyı okumak bana mutluluk verdi. Ekli resimde görüleceği üzere, defterime aşağıdaki cümleleri yazmışım. Demek ki adalet açısından, 30 yıl öncesinde de, benzer kaygılarımız varmış.”

GÜNLÜĞÜNE NE YAZDI

Hakim Aydın Başar günlüğüne şu satıları yazdı:

“İyi bir hakim nasıl olunabilir. Adalet değerini, bütün insani değerlerin üstüne çıkararak. Mesela, arkadaşlık insani bir değer, ilişki, işte bu değer adaletle karşı karşıya geldiğinde adalet değerini üste çıkarabilmeliyim. İnsanlar, benim hakkımda "Onda öyle bir terazi var ki, en elektronik terazilerden bile hassas" diye düşünebilmelerini sağlamam gerekli. Bu açıdan kendime güveniyorum. Amacım, çok yüksek makamlara çıkmak değil. Çıksam bile, mesleki başarımla çıkmak, yoksa dalkavukluk, el etek öpmelerle değil.”

“GEÇMİŞ 27 YILA BAKTIĞIMDA…”

Hakim Başar, hakimliğe başladığı günden bu yanan yaşananları ve tavrını ise şöyle özetledi:

“Geçmiş 27 yıla baktığımda, bugünlerde bazen tekrarladığım bir söz var. Eğer bir milim eğilebilseydim, bir gram menfaatimin, istikbalimin peşinden gidebilseydim, yargı teşkilatında oturmayacağım koltuk olmazdı. Ben hep, bir zerre bile bir ferdini ayırmadığım milletin vicdanındaki, yüreğindeki koltuğa aday oldum. Ve şunu biliyorum ki, bu milletin bireyleri, farklı inançlara ve siyasi görüşlere sahip olsalar da, yüreklerindeki o vicdan ve adalet koltuğundan bize bir pay vermişlerdir. Ne demiş Aşık Veysel; ‘Biz gideriz, adımız kalır, dostlar bizi hatırlasın.’ Ve yine ne demiş, Uğur Mumcu, ‘Sürüldük, hey halkım, hey milletim bizi unutma’.. Herkese, sevgi ve selamlar.”

İşte o günlükten sayfalar:

Caner Taşpınar

Odatv.com

........

© OdaTV


Get it on Google Play