We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demirtaş'ın PKK mesajının anlamı ne

1 0 0
02.09.2021

Gara operasyonu ve orada hayatını kaybeden biri Iraklı 12 vatandaşımız ile ilgili olarak, Selahattin Demirtaş’ın yapmış olduğu üç maddelik açıklama kafaları karıştırmış durumda. Demirtaş, PKK’yı kınadı mı yoksa devletin PKK’yı eşit muhatap kabul etmesi gerektiğini mi söyledi?

Demirtaş’ın, Twitter hesabında paylaştığı ve tartışma yaratan, üç maddelik açıklama aynen şu şekilde;

“PKK'nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum. Ailelerin acısını yürekten paylaşıyor, kendilerine baş sağlığı diliyorum. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm. Diplomatik yollar yerine, siyasi şov amaçlı operasyon sonucunda ortaya çıkan trajedinin sorumluluğunu HDP'ye ve muhalefete yüklemek de aymazlıktır. Halka hesap vermesi gereken, iktidardır. Aslolan; silaha, şiddete, savaşa her koşulda karşı çıkarak barışı sağlamaktır.

Söz konusu açıklama sonrası yapılan haberlerin, yorumların en önemli özelliği, ülke siyasetindeki keskin ayrışmayı yansıtır şekilde, aynı açıklamayla ilgili yapılan neredeyse birbirinin bütünüyle zıttı yorumlar oldu.

Bir kesim 3 maddelik açıklamanın yalnızca birinci maddesini ön plana çıkararak, Demirtaş’ın son derece net bir dille PKK’yı kınadığını söylerken, diğer kesim açıklamanın ikinci ve üçüncü maddelerine dikkat çekerek, Demirtaş’ın, 13 masum canın kaybından esas sorumlu olanın, PKK’yı diplomasi yoluyla muhatap almayarak yani barış yerine savaşı seçerek, böylesi bir sonuca yol açan devlet olduğunu söylediğini ve bu şekilde örgütün taleplerini dile getirdiğini ifade ettiler.

Algılarda/yorumlarda ortaya çıkan bu farklılığın, dikkatle kaleme alındığını düşündüğüm yazının, nereden........

© OdaTV


Get it on Google Play