We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İpekböceği Yetiştiriciliği – Yok Olmaya Yüz Tutmuş Bir Hayvancılık Kolu

11 2 15
29.06.2022

İpekböceğinin ürettiği ipek, Orta Asya Türk Toplulukları tarafından binlerce yıldır bilinmektedir. Kazakistan’da Seyhun Nehri yakınlarındaki Sapallı Tepesi, Kampir Tepesi ve Surhanderya’daki bazı arkeolojik kalıntılar, ipekböcekçiliğin bu bölgede önemli bir iş kolu olduğunu göstermektedir.

İpek, Türkiye Türkçesinde “ipek“, Memluk ve Kıpçak Türkçesinde “yipek” ve diğer Asya Türk Topluluklarında “cipek” olarak adlandırılır. İpek, insanlık tarihinde her zaman siyasi, sosyal ve zenginliğin bir simgesi olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan önce ipek, Bizans İmparatorluğu topraklarında pahalı bir ticaret ürünü idi. Çünkü Çinliler ipekböceği yetiştirme ve ipekli kumaş yapmanın sırrını uzun yıllar ülkelerinde saklamışlardır.

Bizans imparatoru Justinien, M.S. 552’de, ipekböcekçiliğini araştırmaları için iki Nasturi keşişi Çin’e göndermiştir. Keşişler, ipek böceği ve ipek üretmeyi öğrenmişler ve bambu bastonlarının içine sakladıkları ipek böceği yumurtalarını Bizans’a getirmişlerdir.

İlerleyen zamanda ipekböcekçiliği, Bizans İmparatorluğu topraklarında fazla yaygınlaşmadığı için, Bizans İmparatorluğu arşiv kaynaklarında, ipekböcekçiliği hakkında çok fazla kaynak ve bilgi yoktur.

Bizans’tan sonra Anadolu’da Türkler hüküm sürdüler ve ipekböcekçiliğini geliştirdiler. Schiltberger, Osmanlı Topraklarında 15. yüzyılın başlarında, gelişmiş bir ipek dokuma endüstrisinin olduğunu bildirmiştir. Broauiere, 1432 yılında Bursa çarşılarında ipekten yapılan çok sayıda kumaştan bahsetmiştir.

İpekböceği üretmek için, ipekböceklerine sadece dut yaprağı verilir. Bu yüzden, ipek böceği yetiştirmek isteyen bir üreticinin öncelikle Dut Ağacı yetiştirmesi gerekir.

Türk Kültürü’nde genellikle kayın, çam, titrek kavak, ardıç, selvi, sedir, meşe, söğüt, elma ağaçları gibi ağaçlar kült ve kutsal olarak görülür. Türkler, orman veya bir ağaç grubundan ziyade, tek bir ağacı severler ve onu kutsal olarak görme eğilimindedirler.

Dut ağacı da Türk Kültürü’nde kült ve kutsal olarak görünen ağaçlardandır. Dut ağacına Türkler tarafından “evin ruhu” denir. Dut ağacı, yuvanın huzuru, geleceği ve bereketi olarak görülmektedir.

Kazakistan’da, Sapallı Tepesi kazılarında, M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen bir kadın cesedi kalıntısı bulunmuştur. Kadının göğsünde, bir parça dut ağacı dalının olduğu........

© Ocak Medya


Get it on Google Play