We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadir Gecesi

10 1 1
27.04.2022

Her yıl kadir ve kıymetimizi yüceltmek üzere gelen mübarek Kadir gecesine kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Kadir Gecesi, mümin ruhların bayramıdır. Cenab-ı Hak rahmet kapılarını bu gecede ardına kadar açmıştır. Yeryüzünde Yüce Allah tarafından tertiplenen ilahi ziyafete, insanlar, kainatın her köşesinden cinniler ve melekler davet edilmiştir. Ne mutlu davete icabet edenlere!

Kadir” kelimesi güç yetirmek, hüküm, kaza, takdir, şeref, azamet ve tazyik (izdiham) demektir; Leyle-i Kadir ,Kadir Gecesi ise takdir, hüküm, şeref, azamet ve tazyik(izdiham) gecesi demektir.

Çünkü her hikmetli iş bu gecede ayırd edilir, bin aydan daha hayırlıdır, Kur’ân-ı Kerim bu gecede indirilmiştir.(Kadir Sûresi) Yeryüzü, meleklerle dolup taşar. Büyük bir izdiham yaşanır. Bu durun tanyeri ağarıncaya kadar devam eder.

Taşıdığı sayısız ilim ve hikmetleriyle kudsiyyetini bizzat Kur’an-ı Kerim’den alan bu gece, bütün Müslümanlar için her zaman derin bir ilgi ve saygıya mazhar olmuştur. Kur’an-ı Azimüşşan’ın leyle-i kadir’le birlikte kendi semâmıza inmeye başlaması, hiç kuşkusuz, sadece biz Müslümanlar için değil aynı zamanda tüm insanlık için de yüksek bir şeref ve iftihar vesilesi olmuştur.

Çünkü Kur’an’ın rahmet mesajları tüm insanlığı kuşatmak üzere gönderilmiş, bütün insanları karanlıklardan aydınlıklara çıkarmayı ve onlara Hakk’ı batıldan ayırabilmek için sunduğu şaşmaz ve eskimez ölçüleriyle yön göstermeyi hedeflemiştir.

Kadir suresinde ifade edildiği gibi Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı kılan şey, şüphesiz, Kur’an’ın ilk nüzulüne şahit olmuş bir zaman dilimi olmasındandır. Binaenaleyh Kur’an’ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda Kadir gecesini ihya........

© Ocak Medya


Get it on Google Play