We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hz Musa ile Hızır (a.s)’ın Yolculuğu

1 0 0
21.04.2022

“O (Allah), evvel ve âhir’dir. ( önce ve sonra) Zâhir ve bâtın’dır (açıkça, görünen ve görünmeyen, kapalı). O her şeyi bilir “(Hadid,57/3).

Kur’an’da anlatılan ibretli kıssalardan biri de Hz. Musa – Hızır kıssasıdır.

Rivayete göre hz Musa (a.s); Rabbim benden daha fazla İlim Hikmet verdiğin başka biri varımı? diye sormuş Allah’a. Evet var cevabını alınca; İşte bunun üzerine hz Musa o şahısı aramak üzere yanına hizmetlisini de alarak yola çıkmış. Allahım beni onunla görüştür ki ondan ders alayım, İlim-Hikmet öğreneyim demiş.

Kur’anda bu olay şöyle anlatılır:

Hz. Musa yanındaki gençle yaptıkları yolculuk sırasında, Allah’ın sevgili bir kuluna rastlarlar. Bu kimseye Allah tarafından rahmet ve özel bir ilim hikmet verilmiştir. Rivayetlere göre bu kimsenin “Hızır (a.s)” olduğu söylenir. Hz. Musa, onun ilminden yararlanmak için yolculuğa kendisiyle beraber devam etmek istediğini belirtir.

Sabretmesi ve işine karışmaması şartıyla Hızır (a.s), Musa’nın bu talebini kabul eder. Yola koyulup bir gemiye binerler. Hızır (a.s), kendilerinin ve halkın binmekte oldukları bu gemiyi anlaşılmaz bir şekilde delmeye başlar. Musa sabredemez ve zararlı gördüğü bu eyleme tepki gösterir. Hızır (a.s) aralarında geçen sözleşmelerini hatırlatınca, Hz. Musa bu sabırsızlığından dolayı özür diler.

Yola devamla bir erkek çocuğa rastlarlar. Hızır (a.s) bu sefer de çocuğu öldürür. Hz. Musa verdiği sözü yine unutup Hızır (a.s)’ın bu eylemine de tepki gösterir. Hızır (a.s) ona sözleşmeyi tekrar hatırlatır. Hz. Musa, bir daha yol arkadaşının işine karışmayacağını, şayet karışırsa,........

© Ocak Medya


Get it on Google Play