We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gönüller’in Fethi

15 1 18
27.05.2022

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

قال الله تعالى:

اِذَا جَاءَ نَصْرُ اللّهِ وَالْفَتْحُ وَرَاَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فى دينِ اللّهِ اَفْوَاجًا فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَوَاسْتَغْفِرْهُ اِنَّهُ كَانَ تَوَّابًا

وَقاَلَ رَسُولُ الله صَلَّى الله عَلَيْهِ وَسَلَّمَ :

لَتُفْتَحَنَّ الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ وَلَنِعْمَ الأَمِيرُ اَمِيرُهَاوَلَنِعْمَ الْجَيْشُ ذَلِكَ الْجَيْشُ

Muhterem Müslümanlar

Şanlı tarihimiz, imanımızdan kaynaklanan, millî birlik ruhuyla kazanılmış eşsiz zaferlerle doludur. Bu zaferler, geçmişimizi süsleyen ve geleceğimizi aydınlatan çok önemli dönüm noktalarıdır.

Tarih sahnesinde müstesna bir yere ve değere sahip olan ve 29 Mayıs 1453’ te gerçekleşen İstanbul’un fethi de, bu dönüm noktalarından birisidir.

İslâm âleminde, Hz. Peygamberin işaretiyle farklı bir ilgi ve alâkaya muhatap olan İstanbul’u fethedebilmek amacıyla, Müslümanlar çok sayıda seferler düzenlemişlerdir.

İlki Hz. Osman zamanında gerçekleştirilen bu seferler sonucunda, Peygamber övgüsüne muhatap olmuş bu şehri fethetmek, cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’a ve onun ordusuna nasip olmuştur.

Değerli Kardeşlerim

Bu fethin millî tarihimiz açısından ayrı bir önemi vardır. Bu mânâda İstanbul’un fethine özel bir anlam katan yukarıda okuduğum Hz. Peygamber’in şu hadis-i şerifidir;

İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan ve onu fetheden asker ne güzel askerdir.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned IV, 325)

Bu müjde, İstanbul’un fethini diğer fetihlerden ayıran bir özellik olarak öne çıkmaktadır.

İstanbul’u fethederek Rasûlullah’ın övgüsünü hak eden büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet, çıkardığı bir fermanla, özünü dinimizden alan Fetih ruhu’nu bir insanlık dersi olarak tüm dünyaya yeniden duyurmuştur.

Mekke’nin fethinde ilk örneklerini gördüğümüz gibi, İslâm tarihi boyunca........

© Ocak Medya


Get it on Google Play