We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dua’da Usul

8 1 1
12.06.2022

Dua kelimesi, “çağırmak, seslenmek, istemek; yardım talep etmek” mânasındaki da‘vet ve da‘vâ kelimeleri gibi masdar olup, “küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya vâki olan talep ve niyaz” anlamında isim olarak da kullanılır. Ayrıca Allah’a sunulacak talepleri sözlü veya yazılı olarak dile getiren metinlere de dua denilir.

İslâm literatüründe ise Allah’ın yüceliği karşısında kulun aczini itiraf etmesini, sevgi ve tâzim duyguları içinde lutuf ve yardımını dilemesini ifade eder.

Cenab-ı Allah Kur’an’ı Kerim’de şöyle buyuruyor:

“Rabbiniz buyurdu ki: “- Bana dua edin, size karşılığını vereyim. Bana ibadet etmekten büyüklenib yüz çevirenler, muhakkak ki küçülmüş kimseler olarak cehenneme gireceklerdir.”(Müminün,40/60)

“En güzel isimler Allah’ındır. O’na o isimlerle dua edin. O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları terk edin. Onlar yaptıklarının cezasını görecektir.” (A’râf: 7/180)

Dua eden kimse, Esamâ’i Hüsnâ’dan hangisi isteklerine mana açısında uygun düşecekse o ismi tercih ederek, Allah’ın isimlerini zikrederek dua etmelidir.

Ayrıca Kur’an’ Kerim’de zikri geçen Peygamberin duaları da bizim için örnek alacağımız dualardır.

Peygamber efendimiz de, Allah rızası için yapılmış, salih amelleri vesile yapılarak dua edilmesini tavsiye buyurmuştur. Şöyle ki;

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Sizden önce yaşayanlardan üç kişi yola çıktılar. (Akşam olunca) geceleme........

© Ocak Medya


Get it on Google Play