We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatmalıyız (1)

7 1 1
22.05.2022

Giriş

Çocuklarımıza Allahı anlatmak, Yüce Allah’ın anne-babalara yüklediği kutsal bir görevdir. (Tahrim, 66/6)

Çocuklarda dini duygularının uyanmanın ne zaman belirdiği konusunda değişik fikirler bulunmaktadır.

Genelde çocukların çoğunluğu ana dillerinde öğrendikleri kelimeleri ve ifadeleri anlamaya başlamakla birlikte bu duygulara ulaşmaktadırlar. Bazı çocuklar bu duygu basamağına geldiklerini, sordukları sorularla göstermektedirler.

Bazı pedagoglar dini duyguların 04-06 yaş gurubunda başladığını kabul ederler.

(Benim de şahsi gözlemim budur. Şöyleki sevgili torunum Mehmet Emre, 05 yaşında ezan okumaya, seccadede namaz kılmaya çalıştığını, 06 yaşında babasıyla birlikte Cuma namazına gitmek istediğine şahit olduk. Taklit dense de aynı zamanda bu, dini duyguların başladığının göstergesidir).

Esasen Allah kavramı çocuğun ilk günlerinden itibaren işitmeye başladığı bir kavramdır.

İsmi konulurken kulağına okunan ezan ve kamet, daha sonra ziyarete gelenlerin “maşallah, inşallah” sözleri, çocuğu severken sarf edilen Allah’a ilgili kavramlar, çocukla ilgili korku veya heyecanlar sırasında kullanılan ifadelerdeki Allah kelimeleri, çocukta, önce anlamadan sadece işitilmiş bir kelime olarak yerleşmeye, daha sonra ise, kullandığı anlamlara göre ve daha da önemlisi çocuğun anladığı anlamlara göre kavramlaşmaya başlamaktadır.

Henüz soyut düşünce yeteneği kazanamamış çocuklara soyut bir kavram olan Allah’ı anlatmak elbette zor olacaktır.

Fakat karşımıza çıkan bu zorlukları bahane ederek çocuklarımıza Allah’ı anlatmadan O’nu tanıtmadan da yapamayız.

Özellikle dini duyguların başladığı 04-06 yaştaki çocuklara Allah’ı ve Allah’a imanı anlatırken takip edeceğimiz bir metot ya da dikkat etmemiz gereken bazı hususların olması gerekir.

Şimdi sırayla çocuklara Allah’ı anlatırken ve bu anlatımın nelere dikkat edilerek yapılması gerektiğini sırasıyla yazalım istedik. İşte ilk bölümü.

Öncelikle “Allah sevgisi”ni esas alarak başlamalıyız

Allah sevgisi insanda yaratılışta mevcut olan bir duygudur. Bundan dolayı bütün ilâhî dinler, önce Allah sevgisi ve inancı telkin ederler. Batılı psikologlarda sevgiyi din ile en çok ilgisi olan bir duygu olarak kabul etmektedirler.

İlk yaşlardan itibaren başlatılması gereken Allah’a iman öğretiminde, Allah sevgisi, öğretim faaliyetinin temel taşı olmalıdır.

İslâm eğitim sistemi de sevgiye dayalı bir eğitimi esas olduğundan, Allah inancını çocuklara sevgi ve bağlanma duygularını geliştirerek öğretmek ve telkin faaliyetlerine bu duygulardan hareket ederek başlamak daha doğru olacaktır.

Hz. Peygamber (s.a.v.) için her şeyin temel........

© Ocak Medya


Get it on Google Play