We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi

1 0 0
12.05.2022

‏﷽

قال الله تعالي:

نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ نَبَاَهُمْ بِالْحَقِّؕ اِنَّهُمْ فِتْيَةٌ اٰمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى (كهف/١٣)

قال رسول الله صلى الله عليه وسلم :

“إغْتَنِمْ خَمْساً قَبْلَ خَمْسٍ ، …..شَبٰابَكَ قَبْلَ هَرَمِكَ…”

Gençlik

Muhterem Müslümanlar!

Gençlik; insan hayatının baharı ve ömrünün en kıymetli zaman dilimidir.

Hayallerin ve fikirlerin yeşerip geliştiği, güç ve heyecanın zirvede olduğu dönemdir.

Gençlik, varlığını ispatlamaya, kimliğini arama ve bulma gayreti içinde olmanın yoğunlaştığı, çalışmanın ve doğru atılımların yapılması gerektiği bir süreçtir.

Aynı zamanda gençlik, bunalımların, öfkelerin, çatışmaların ve kaygıların çokça yaşandığı, yanılmaların, bocalamaların, kararsızlıkların, çelişkilerin sıkça görülebileceği, kendini benliğini ve kişiliğini oluşturmanın öncesinde çatışmaların yaşandığı bir dönemdir.

Bitkilerin bile yaz mevsimindeki sıcaklığa karşı veya kış mevsimindeki donaklığa karşı hayatını devam ettirmeleri için nasıl ciddi bir bakıma, ilgi ve alakaya, korunmaya ihtiyaçları varsa; Hayatlarının ilkbaharını yaşayan gençlerimizin de gelecekte yaşayacakları hayat şartlarına karşı dayanabilmeleri için, onlara ihtimam gösterilmesine, itina ile yetiştirilmelerine ve korunmalarına ihtiyaç vardır.

Kıymetli Müslümanlar

Dinimiz islam gençliğe çok önem vermiş ve korunması gerekli olan beş ana temel insan hakları içinde “neslin korunmasını” saymıştır. Diğer dördü, canın, malın, aklın dinin korunmasıdır.

İmanlı, inançlı, donanımlı gençler yetiştirilmek için Yüce rabbimiz, Kur’an’da Ashab’ı Kehf diye isimlendirilen; İnançları uğruna makam, mevki her türlü, maddi manevi menfaatlere iltifat etmeyerek, kendini ilahlaştırmış diktatör krala karşı, hak ve hakikati, tevhidi haykıran gençleri müslüman gençlere örnek göstermiştir.

İşte hutbemin başında okuduğum ayette:

“Şüphesiz onlar, Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık! (Haksızların karşısında) ayağa kalkıp şöyle derken onların yüreklerini........

© Ocak Medya


Get it on Google Play