We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başkan koltuğundan olunca en yakınları boş durmuyor, onu kötüleyecek kitaplar yazıyorlar…

82 2 2
29.09.2021

İki başkan bir araya geliyor. Görüşmenin başlamasından önce mutat olduğu üzere medya önüne çıkacaklar; tam o sırada, uzaktan gelen başkan diğer başkana şunları söylüyor:

“İlk birkaç dakika, kameralar açıkken, seninle ilgili biraz sert çıkışlar yapacağım; basın mensupları ayrılınca konuşuruz. Tamam mı?”

Ve öyle de yapıyorlar. Kameralar önünde atıp tutan başkan yüz yüze görüşmede muhatabına farklı davranıyor.

Kamera aslanı olanı, ABD’nin bir önceki başkanı Donald Trump. Muhatabı da Rusya devlet başkanı Vladimir Putin… İkili görüşme G-20’nin Osaka’da 2019 yılında yaptığı zirvede gerçekleşirken aralarında böyle bir konuşma geçiyor.

Dünya -Amerikan halkıyla birlikte-, bu garip tavrı, Trump’ın seçim kampanyasında (2016) yanında yer alan, başkan seçilince Beyaz Saray’a taşıyıp kendisine basın sözcüsü yaptığı, Beyaz Saray’daki son birkaç ayı başkanın eşi Melanie Trump’ın özel kalem müdürü olarak geçirmiş, Stephanie Grisham’ın yazdığı anılardan öğreniyor.

Devlet görevlisi oluyor kadın, ama aynı zamanda evin kızı gibi bir şey. Trump’ların her şeylerine vakıf.

“Şimdi Sorularınızı Alacağım” (“I’l Take Questions Now”) adını taşıyan kitabı henüz piyasaya çıkmadı. Basılı nüshayı ele geçiren Washington Post gazetesi okurları için önemli bölümlerini geniş bir haberde değerlendirmiş, ben de bu alıntıyı oradan aldım.

Kitapta ABD’ye dört yıl boyu başkanlık yapmış Donald Trump’ın bütün tuhaflıkları sergileniyor.

Onun zaaflarını bilen muhatapları sonuç almak için onları kullanıyor. Kitaptan, Putin’in Trump’la yaptığı görüşmelere tercüman olarak güzel kadınları özellikle getirdiğini de öğreniyoruz.

[Putin’le görüşecek liderlerin zaafların kullanılması konusunda dikkatli olmasında yarar var.]

Grisham’ın ilk elden aktardığı anılar “Klima ile içeriye doluşurcasına samimiyetsiz bir havanın Beyaz Saray’daki varlığına işaret........

© Ocak Medya


Get it on Google Play