We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sorunlardan sorun beğenin

8 4 1
24.09.2021

Siz sabah yürüyüşünüzü yapar, öğle yemeğinizi yerken, işinize, bir ziyarete giderken veya Türkiye gündemini takip ederken diğer ülkelerde aynı anda neler olduğunu hiç düşündünüz mü?

Geleneklerine bağlı, istikrarlı ve ekonomileri kuvvetli ülkelerde yönetim ve iktidarlar, ülkelerini nasıl daha fazla kalkındırır ve ulusal çıkarlar nasıl en fazla gözetilir diye plan, program yaparlarken geri kalmış, demokrasinin işlevini yitirdiği ülkelerdeki siyasi iktidarların veya şeriatın uygulandığı bazı Arap ülkelerinde olduğu üzere egemenlerin daha fazla iktidarda kalma ve milli gelir nasıl paylaşılır şeklindeki planları uluslararası basın ve yayın organlarının sayfalarında geniş şekilde yer almaya devam ediyor.

Afganistan‘dan 20 yıl sonra 30 Ağustos 2021’de tamamen çekilen ABD‘nin Taliban’a ülkeyi terk etmesi, bu vesile ile ABD’nin en akil devlet adamlarından sayılan Dışişleri eski Bakanı Henry Kissenger‘ın bu konuda 25 Ağustos 2021 tarihli ” The Economist” dergisinde kaleme aldığı yazısında belirttiği üzere ABD’nin sadece Afganistan’da değil Vietnam, Irak, Suriye gibi ülkelerde de “vahim hatalar” yaptığını açıklaması bilinenin yetkili bir ağızdan ilanı ve teyidi olmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti ile İngiltere ve Avustralya‘nın bazı ülkelerle yakın zamanda kurdukları farklı ittifaklar, Türk dış politikasında saptanacak strateji için takip edilmesi gereken gelişmelerin başında gelmesi gerekir. ABD ile ilişkilerde daha dikkatli davranılması gereği her zaman dış politikamızın sabitlenmiş bir maddesi olmalı.

Yaşamımızın iki yılını her anlamda sınırlıyan Covid-19 salgınının daha da devam edeceğine ilişkin öngörüler, her gün yüzlerce insanımızı kaybederken bir yandan aşı kampanyasının yanısıra aşı karşıtlarına verilen anlamsız, sağlık riski de taşıyan miting izni, Türkiye’nin çoğu Avrupa ülkesinin kırmızı listesinde yeralması gündemin baş köşesini işgal etmeye devam ediyor. Corona nedeniyle Türkiye’nin turizm hayalinin bir sonraki yıla kalması, salgın yönetiminden kaynaklanan görsel ve yazılı basına da yansıyan yetersizliklerden kaynaklı olduğu açık.

Prof.Dr.Tayfun Atay‘ın çok yerinde bulduğum........

© Ocak Medya


Get it on Google Play