We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Habib-i Edip Efendimizin Hz. Zeynep Binti Cahş Validemizle Evlenmesi

3 1 3
17.12.2018

Nurdanhaber – Yüksel UCA

Resul-i Ekrem Efendimizin (sav.) Zeynep Binti Cahş validemizle olan evliliği en çok tenkit edilenlerden biridir. François Marie Voltair, Habib-i Edip Efendimizin (sav.) çok evlilik yapmasını özellikle de Zeynep validemizle olan izdivacını iftiralarla dolu bir şekilde anlatmış ve bu konuda bir de tiyatro kitabı yazmıştır. Daha önce Voltair’e düşman olan ve kendisini aforoz eden zamanın Papa’sı bu eserin telifinden sonra ona; “Sevgili oğlum” diye iltifatta bulunmuştur.

Hz. Zeynep Binti Cahş validemiz Resul-i Ekrem Efendimizin (sav.) halasının kızı idi. Şerefli bir kabileye mensup olan Zeynep validemiz, son derece maharetli, vakarlı ve yüksek ahlak sahibi idi. Ailesi ile birlikte İslâmiyet’i ilk kabul edenlerdendi. Son derece cömertti. Kendi el emeği ile yapmış olduğu şeylerden kazandıklarını hep tasadduk ederdi.

Resul-i Ekrem Efendimiz (sav.) bir gün halasına: “Artık Zeyneb’in evlenme çağı geldi onu evlendirelim” dedi. Zeyneb’in ailesi Resul-i Ekrem Efendimizin onu kendisine nikâhlayacağını düşünerek çok sevindiler: “Siz nasıl münasip görürseniz öyle yapalım” dediler. Habib-i Kibriya Efendimiz (sav.) Zeyneb’i Zeyd ile evlendireceğini ifade edince çok üzüldüler. Kendileri Haşimi ve Esedi olmaları itibari ile Mekke’nin en ileri eşrafından idiler. Zeyd ise kölelikten azat edilmiş birisiydi. Onu kendilerine denk görmediklerinden bu tekliften memnun kalmadılar.

Resulullah Efendimiz onların bu evlilik teklifinden memnun olmadıklarını anlayınca şu ayeti okudu : “Bununla beraber Allah ve Resulü bir işe hükmettiği zaman, gerek mümin bir erkek ve gerekse mümin bir kadın için, o işlerinde başka bir tercih hakkı yoktur. Her kim de Allah ve Resulüne asi olursa açık bir sapıklık etmiş olur.” (Ahzap Suresi 33/36 ) Onlar da bu emir karşısında boyun eğdiler ve Resul-i Ekrem’in teklifine razı oldular. Zeynep ise Zeyd’e istemeyerek zevce olmayı kabul etti.

Zeyd Bin Harise

Zeyd bin Harise Yemen’li olup Kudaa kabilesine mensup idi. Zeyd, annesi ile beraber akrabalarını ziyarete giderken, bir baskında esir alınmış ve Mekke’de Sûk-ı Ukâz denilen payarında, Hakim ibn-i Hizan tarafından dört yüz dirheme köle olarak satın alınmıştı. Hizan Zeyd’i teyzesi Hatice’ye, o da Resul-i Ekrem Efendimize (sav.) hediye etmişti. Hz. Peygamber (sav.) henüz sekiz yaşında olan Zeyd’i azat edip evlatlık edindi. Zeyd bundan sonra; “Muhammed’in oğlu” unvanı ile tanındı. Zeyd, Hz. Hatice ve Hz. Ali’den sonra İslâmiyet’i kabul eden üçüncü kişidir.

Zeyd’in anne ve babası onun için senlerce ağlayıp sızlandılar. Evladının hasret ateşiyle yanıp tutuşan Haris, onu bulmak için diyar diyar dolaştı. Gitmediği memleket, sormadık kimse bırakmadı. Bir hac mevsiminde Beni Kelp’ten gelen Kudaa kabilesinden bazı kimseler Zeyd ile sohbet edince onu tanıdılar. Anne ve babasının kendisi için gözyaşı döküp aradıklarını söylediler. Zeyd: “Her ne kadar uzaklarda bulunsam da ben burada çok mutluyum. Allah’a hamd ederim ki, ben çok hayırlı ve şerefli bir ailenin içinde bulunuyorum” sözlerini ailesine iletmelerini........

© Nurdan Haber