We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biz nerede yanlış yaptık

6 1 1
03.10.2018

Dünyanın en büyük kitap fuarı her yıl Frankfurt’ta açılır. Yayıncıları buluşturan bir fuardır bu. Telif alışverişi yapılır. Herkes hangi ülkede hangi kitapların yayınlandığını görür, bilir, öğrenir, uygun bulduklarının yayın hakkını satın alır. Kendi ürünlerini tanıtır, telif haklarını başka ülke yayıncılarına satmaya çalışır.

Ben 2008 yılından beri hemen hemen her yıl bu fuara gittim. İlk gidişimde epeyce şaşırmıştım. Beni şaşırtan hususların hepsini sıralarsam laf uzar. Belki başka zaman anlatırım. Şimdilik birini söyleyeyim:

Bizim yayıncılar sabah erkenden gidiyor, salondan salona, yayınevinden yayınevine koşturup duruyorlardı. Ben başlangıçta bu heyecanlı koşuşturmacanın telif hakkı satmak için olduğunu sanıyordum. Değilmiş! Yeni çıkan Batı menşeli kitapların yayın haklarını satın alıp ülkemizde yayınlamak içinmiş. Telif satmaya çalışanlar pek azdı, devede kulak kadar bile değil diyeyim de anlaşılsın.

Böylece ülkemiz yayın piyasası reklamla şişirilmiş, gerçekte edebi ve ilmi yönden çok anlam ifade etmeyen kitaplarla doldu taştı. Gerçek anlamda yayıncılık yapmak isteyenlerin sesi kısıldı, yabancı yayıncıların birer dağıtıcısı gibi davranan yayınevlerinin kasası kabardı.

Sonra ne mi oldu? Söyleyeyim… Dolardaki oynamalar yüzünden liranın değeri yarı yarıya düştü. Kâğıt fiyatları neredeyse ikiye katlandı. Batılı yayıncılarla Dolar ve Euro üzerinden sözleşme yapan yayıncıların etekleri tutuştu. Söz gelişi, 20 bin Dolar borcu olan bir yayınevi bir ay önce 70 bin TL ödeyecekse, değer düşüşü yüzünden 130 bin TL ödemek durumunda kaldı. Eh, ne diyelim, kader adalet ediyor.

Türkiye Yayıncılar Birliği yeni bir bildiri yayınlamış, bana da gönderdiler. Yabancı yayıncılara -özetle- şunu söylüyorlar:

Paramızın değeri düştü,

Kâğıt fiyatları yükseldi,

Bize müsamaha gösterin,

Bizi anlayın, zor durumdayız.

Ömer Sevinçgül

Türkiye Yayıncılar Birliği Bildiri Tam Metni:

DÜNYA YAYINCILIK ENDÜSTRİSİNİ YAYINCILIĞIMIZLA DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Türk Lirasının yaşadığı değer kaybı, diğer bir deyişle döviz kurundaki dengesizlik, Türkiyeli yayıncıları faaliyetlerini askıya almaya vardıracak önlemler almaya zorluyor.

Döviz kurunda son dönemde yaşanan dengesizliğin öncesinde, 2017 yılında........

© Nurdan Haber