menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Et farvel til 90-tallet

19 0
24.05.2026

Et farvel til 90-tallet

Vi må slutte å lulle oss inn i suttekluter fra fortiden.

Jeg går inn i kollektivet hjemme og en venninne ser TV-serien «Friends» for åttende gang, skriver kronikkforfatteren.

Jeg scroller meg gjennom feeden på Instagram. «Hvordan så faren din ut på 90-tallet?» får jeg spørsmål om på skjermen. Videoen spoler tilbake, og jeg får bilder av menn som gliser i båtene sine, en eller annen gang på 90-tallet.

Jeg blar videre og får opp en video av Carolyn Bessette Kennedy og John F. Kennedy Jr. vandrende rundt i New Yorks gater. Helt vilt romantisk.

«Er det ikke på tide at vi skaper våre egne fortellinger?»

«Er det ikke på tide at vi skaper våre egne fortellinger?»

Jeg går inn i kollektivet hjemme og en venninne ser «Friends» for åttende gang! Alle damene rundt meg har kledd seg i Y2K i flere år allerede, og flere kompiser av meg har gått til innkjøp av dumtelefon og legger ut estetiske, blurry bilder tatt med den.

TV-serien om Carolyn Bessette Kennedy og JFK Jr. har fått mye oppmerksomhet på grunn av den gjennomførte 90-tallsstilen.

Sangeren Olivia Dean, som dominerer livet til 60 millioner av oss, skal vi tro Spotifys månedlige lyttertall, sa nylig i et intervju til Vogue at «New York er viben min. Jeg vil ha Sex and the City-livet.»

I januar gikk avdøde Jeff Buckley for første gang til topp hundre på hitlistene med «Lover, You Should've Come Over», 29 år etter han døde.

Det virker som en del av oss........

© NRK