Skupi turizam i jeftini optimizam
Odgovor na poreznu »sjekiru« vjerojatno će biti novi val poskupljenja. Umjesto da se svi zajedno priberu i shvate da banana split ne može ni u snu koštati 15 eura
Slika prva: prvi vikend u lipnju, Rabac u Istri, sunčan dan, oko 15 sati. Kafići i restorani više prazni nego puni, samo u jednoj konobi živost, drugdje nezainteresirani i nezaposleni konobari prčkaju po mobitelu, nemaju posla. Mjesto koje i inače nudi sliku drugorazrednog turizma s izblijedjelim slikama sladoleda iz prošlog stoljeća, banana split kao ultimativni hit, izgleda otprilike kao da je početak travnja, negdje oko Uskrsa, kad se prvi gosti tek čekaju. Ipak, kava košta skoro tri eura. Slika druga: nedjelja popodne, autocesta Rijeka – Zagreb, na dionici od Rijeke do Bosiljeva tek pokoji auto, uglavnom riječkih i pulskih tablica, vraćaju se na posao u metropolu. Turisti nisu viđeni. Tek od Bosiljeva prema Zagrebu polugužva, ali to se Dalmatinci vraćaju s produženog vikenda. Stanje prometnice, otprilike kao nakon Uskrsa, lagana predsezona, bez stresa.
A što kažu službeni podaci?........
