We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘HDP, Hiç mi İyi Bir Şey Yapmadı?’

4 0 0
19.06.2021

Hıdır Çiçek henüz yirmi yaşına varmadan 12 Eylül geldi. Onu alıp ta Adana hapishanesi’ne koydular, bıyıkları daha yeni terlemişti. 12 Eylül’de oralarda siyasi görüşlerinden ötürü bir süre yargılandı, hapis hayatı bittiğinde derhal memleket topraklarına döndü. Bir süre sonra işe girdi, kamu görevinde yer aldı. Demek o darbe şartlarında bile kısmi bir hukuk varmış.

Benim onunla tanışmam ’90’lı yıllara rast gelir. Bayındırlık’ta halkına bağlı, herkesin işine koşan, devletin ‘sosyal’ niteliğinin henüz yıkılmadığı seneler. Neyse, Hıdır ağabey hep mazlumların yanındaydı. Bazen köyünde yıldırım düşen ve evi yanan yaşlıya, bazen tarlası evi depremden yıkılana, bazen de köyleri devletçe yakılanların yardımına koşardı. O yılların Bayındırlık, İl Tarım ve adını sayamadığım diğer resmi dairelerindeki tüm çalışanlar, fedakarca böyle davranırdı. Hıdır Çiçek’in sendikada da görev aldığını, Ankara mitinglerinden hiç geri kalmadığını ekleyeyim.

Hıdır Çiçek aynı zamanda Dersim’in eski ailelerinden Chive Khej ailesindendir. Bu aileyi kısaca anlatmak gerekirse; ’38’de Laç Deresi’nde kalanlardandır. Çok kayıp vermişlerdir, ’38’in o sıcak ve kanlı aylarında Laç’taki herkes gibi direnmişlerdir. Bu aile sonraları Serçe adlı romana esin kaynağı olan Hece anayı da çıkaran ailedir.

’38 öncesinde ailenin bir ferdinin Alanlıların ünlü silahşörü Uso Mozik’i öldürdükten sonra, bedenine saygısızlık yapması karşısında, baba, ‘bu ölen adam Dersim’in en yiğit adamlarındandı, sen bu insana nasıl bu saygısızlığı yaptın, sen benim evladım değilsin artık’ dediği, biz çocukken, ta 1970’lerde anlatılırdı.

Bir bireye dair, onun ailesiyle ilgili bir torba lafı boşuna etmedim. Biz gençken, henüz yeni sosyalizme yönelirken, bilgilerimiz ‘kitabi’ idi, biriyle dolaştığımızda, büyüklerimiz ‘kimlerdendir?’, (Çe kami rao) diye sorarlardı. Biz kızardık, ‘ailesiyle nasıl değerlendirirsin’ derdik. Eskiler haklıymış, insan ailesinden ayrı değilmiş. Hıdır........

© Nokta Haber Yorum


Get it on Google Play