We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tarım Bakanlığı'ndaki Siber Yangında Son Durum

2 0 0
08.08.2021

Tarım Bakanlığı’nın dijital sistemlerinin orman yangınlarıyla paralel olarak hacklenip fidye istenmesi olayında , hala daha sorun çözülemedi.

Yetkililer pazartesi günü (yarın) sorunun çözülebileceğini söylerken , bakanlık bünyesinde bu konuda işin ehil kişiler tarafından ele alınamaması kargaşası ise sürüyor.

ilk gün olduğu gibi, bakanlık koridorlarında hacklenmenin -tüm sistemi kapsadığı için -sistemi ve bakanlığın bilgi işlem haritasını bilen kişilerle bağlantılı yapılabileceği konusu da masada güncelliğini koruyor.

Öte yandan bakanlıktaki karmaşa içerisinde , FETÖ ile ilişkili NATEK Firmasının gündeme getirilmesi üzerine kaleme aldığımız yazı üzerine, NATEK’i satın alan yeni şirket MAY Siber ile bugün uzun görüşmeler yaptım.

Firmanın sahibi çok iyi tanıdığım Mehmet Ali Yalçındağ’mış. Durumu ve süreci anlattı. Şirket yönetimi ise hem teknik konularda, hem de süreç ile ilgili (teknik konular ağırlıklı olduğu için yazılı metin talebim üzerine), yazılı bir metin gönderdiler.

İkna olduğum için yazılı metni kamuoyunu aydınlatmak ve Bakanlıktaki olup biten Milli Güvenlik probleminin çözümüne katkı sağlaması açısından, virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyorum.

Açıklama şöyle:

MAY Siber 2017 yılında hisselerin tamamı Mehmet Ali Yalçındağ Bey tarafından satın alınmıştır. Bu satın alma sonrasında mevcut NAC (ScopNET) ve SIEM (ScopVision) ürünleri hem mimari hem de yeni teknolojik gereksinimleri sağlamak amacıyla uçtan uca yenilenmiştir. Bu yenilemeler sonrasında sistem yönetimi anlamında ISO 27001 belgesi, TR Test sertifikasyonu ve Erns Young tarafından code review sertifikasyonları başarı ile tamamlanmıştır. MAY Siber olarak yazılım geliştirme süreçlerimiz için CMMI Level 3 sertifikasyonuna sahiptir. Bununla birlikte ortak kriterler EAL 3 sertifikası da başarı........

© ngazete


Get it on Google Play