We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsrail, robot katille İranlı nükleer fizikçiyi nasıl öldürdü?

8 0 0
21.09.2021

New York Times Gazetesi’nde geçen hafta sonu çok ilginç bir araştırma-haber vardı. İsrail’in geçen yıl İran’da öldürdüğü ülkenin en ünlü nükleer fizikçisinin suikastının nasıl yapıldığını araştırmışlardı. İsrail, İranlı Uzman Muhsin Fahrizade’yi öldürmek için ABD’nin de desteğiyle hareket ettiği için, operasyonun ayrıntılarını Amerikalılar çok iyi biliyordu. New York Times muhabirleri, bu ayrıntıları operasyona dahil olan Amerikalılara doğrulatmışlar.

Bu suikastın ayrıntıları, dünyada bu işlerin nasıl döndüğü konusunda çok önemli fikirler veriyor:

İsrail, İranlı nükleer fizikçi Fahrizade’yi tam 14 yıldır öldürmek istiyordu, çünkü bu isim İran’ın atom bombası yapmak için yürüttüğü çalışmaları yönetiyordu.

Fahrizade gerçi İran’ın atom bombası yapma ekibinin başıydı ama çok sıradan bir hayatı vardı, İran şiirleri okuyan, ailesini hafta sonları deniz kenarına götüren sıradan biriydi.

Kendi arabasına atlayıp gezmeyi seviyordu, İsrail’in hedefi olduğu için İranlılar kendisini çok iyi korumaya çalışıyordu ama kendisi de etrafında çok güvenlik elemanı olmasını istemiyordu.

Geçen yıl 27 Kasım Cuma günü, öğleden hemen sonra kendisine ait otomobile bindi, yanında da eşi vardı ve yola çıktılar.

İsrail, Fahrizade’ten önce 16 İranlı füze programında görevli kişiyi zaten öldürmüştü. 2009’de Fahrizade’ye yönelik bir suikast daha planlanmıştı ama son anda tuzak olduğu öğrenilince bundan vazgeçilmişti.

Bu defa İsrailliler değişik bir yöntem uyguladılar. Fahrizade’nin geçeceği yere, yolun kenarına bir kamyon yerleştirdiler.........

© ngazete


Get it on Google Play