We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yangın Yeri

1 0 0
02.08.2021

Ülkemizde yaşanan orman yangınları, hepimizi üzdü ve kahretti. Birçok yerde eş zamanlı sayılabilecek aralıklarda bu yangınların çıkması, kafalarda birçok soru ve şüphelerin oluşmasına neden oldu. İklim değişiklikleri, ihmal ve sabotaj olasılıklarının birbiri içine girdiği bu ortamda, olaylara dair nedenlerin tam olarak açıklığa kavuşması zaman alabilir. Aslında önceki orman yangınlarından ders alınması gerekirdi. Kimi yetkililer sabotaj ihtimalini ön plana çıkarıyorlar. Ancak şimdilik herhangi ciddi bir veri de ortada gözükmüyor. Sebep her ne olursa olsun, bu yaz sezonu için neden yeterli ve etkili önlemlerin alınmadığı sorusu karşımıza çıkıyor. Önlem alınmadığı takdirde, sabotajcısı, piknikçisi ya da sorumsuz herhangi biri kendilerince elverişli buldukları koşullar içerisinde kasıtlı ya da cehaletten kaynaklanan birçok ağır sorunlara yol açabilirler. Bu kişiler elbette her kimse bulunsun ancak üzerimize düşenleri de yapalım.

Biraz kendimize geldikten sonra, tartışmaların odağında bulunan Orman Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Kurumu gibi kurumların kuruluş ve görevlerinin yeniden masaya yatırılması gerekir diye düşünüyorum. Evet, koşullar zor ama organize olmakta da zorlanıldığı anlaşılıyor. Herkes birbirini suçluyor. Bunları söylemek kurum çalışanlarının moralini bozmak anlamına da gelmez. Aksine, farklı fikirler; zamanında ve uygun ekipmanlarla bu tip yangınları en az hasarla nasıl atlatırız sorusuna makul çözümlerin getirilmesine yardımcı olur. Mevcut görevlilerimizin nasıl cansiparane çalıştıkları ve halkımızın da çalışmalara bir o kadar yardımcı olduğu görüldü. Ancak, kâfi evsafta yangın söndürme uçağı bile olmayan bir ülke görünümüyle ki ilk açıklananlardan bu anlaşıldı, bölgemiz için ifade ettiğimiz iddialı siyasi hususların ve hamasi lafların da bir anlamı kalmıyor ve gerçekten ayıp oluyor. Şimdi de 16 uçak ve 51 helikopterden bahsediliyor. Bunlar yangının büyüme istidadı göstermesiyle birlikte muhtemelen acilen kiralanmış olabilir. Bilgi kirliliğini aşmak zorundayız.

Bununla birlikte, mesele küresel ısınmaya bağlanacaksa; ormanlar dâhil olmak üzere birçok yerde konunun iklim krizi boyutunun çok ötesine geçmiş olabileceğini de düşünmemiz gerekir. Kaldı ki buna ne kadar hazırız? O nedenle yerleşim yerlerimizin ve kurumlarımızın bu yeni afetler dönemine hazır olması gerekir. Alt yapısı itibarıyla 50 bin kişinin yaşaması gereken yere geçici bile olsa 1 milyon kişi dayanırsa daha başka sonuçlar da olur. Ancak ilk olarak, politize olmamış işi bilen liyakatli kişilerin, sorumlu makamlara getirilmesi gerekiyor. Bu, işin sadece bir yönü…

Diğer yandan, kamuoyunun ekseriyeti bu yangınların sabotaj olduğu konusunda hemfikir. Yazımın başında da ifade ettim: ortaya konan ciddi bir kanıt yok. Ama ardı ardına gelen farklı yerlerdeki yangınlar bu ihtimali şimdilik güçlü kılıyor. İlerleyen günlerde, varsa, mutlaka ortaya çıkacaktır. PKK terör örgütü bu konuda elbette baş zanlı. Şahsi düşüncem: küresel ısınma, ihmal ve benzeri faktörlerden biriyle başlayan ve terörist örgüt tarafından da fırsata çevrilen bir durumla karşı karşıya olabiliriz.

Komplo teorilerini hiç sevmem ama bu bulanık olaylar serisinde insan düşünmeden de edemiyor. Terör örgütü bu işi yaptıysa, bu defa ne maksatla kullanılmış olabilir? Bir önceki sıcak gündem maddesi olan Afganistan konusu, bu konuda bir ipucu olabilir mi? Burada meydana........

© ngazete


Get it on Google Play