We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Islanmış İngiliz Belgeleri

1 0 0
02.07.2021

Bu aralar iş güç derken bir türlü yazmaya fırsatım olmadı. Sadece iç ve dış gelişmeleri takip etmekle yetindim. Zaten olanları gördükçe insanın içinden yazı yazmak da gelmiyor. Özellikle içeride ortaya dökülen itiraflar ve kumpaslar Brezilya dizilerini aratmaz hale geldi. Bu ortamda yazsanız da yazılanların ne kadar okunacağını kestiremiyorsunuz. Böyle bir haletiruhiye içindeyken, ortamı hareketlendirecek bir haber, ajanslardan geçmeye başladı. Karadeniz’de Ruslar tarafından bir İngiliz harp gemisine ateş açıldığı bazı kaynaklarca ifade edildi. Ancak İngilizler bu haberi yalanladılar. Ne olduğu tam olarak anlaşılamadı. Hemen arkasından, İngiltere’nin güneyindeki Kent bölgesinde bir otobüs durağında İngiliz HMS Defender (D36) fırkateyninin Karadeniz’de olası Rus tepkilerine karşı göstereceği hal tarzlarına ilişkin, yağmurdan ıslanmış yazışma ve planların bulunduğu açıklandı.

İngiliz cenahında önemli bir güvenlik açığı mı söz konusu, İngiliz istihbaratı karşı bir içerik aldatmacası mı yapıyor ya da birileri İngilizlere her şeyden haberimiz var mesajını mı vermek istiyor? Kesin olmamakla birlikte sanki üçüncüsü daha akla yatkın gibi… Farkı fikirler elbette öne sürülebilir.

Ruslar bu yılın başlarında, Ukrayna’daki mücadelede karşılarında İngiliz istihbaratının olduğunu açıkça deklare ettiler. Aslında İngilizlerin, son yıllarda Ukrayna’ya askeri eğitim ve istihbarat desteği sağladığı biliniyor. 2015’ten bu yana yaklaşık 21 bin Ukraynalı asker bu eğitimlerden geçmiş bulunuyor. Son olarak ise, Odesa’da liman ziyaretinde bulunan Defender’ın güvertesinde her iki ülke yetkililerinin Ukrayna donanmasının modernizasyonu için yeni bir uygulama muhtırası imzaladıkları açık kaynaklara yansıdı. Bu kapsamda, UNCEP (Ukrainian Naval Capabilities Enhancement Projects- Ukrayna Donanması Yetenek Geliştirme Projeleri) adı altında bir dizi proje İngilizler tarafından Ukraynalılara sunulmuş oldu. Buna göre, donanma personelinin eğitimi, yeni deniz üsleri kurulması, bir kısım yeni deniz platformları inşası ve iki adet ‘‘Sundown’’ sınıfı mayın karşı tedbir gemisi satışına kadar bir liste sunuluyor. Bu ara yılların ‘‘Sundown’’larını da sırayla ellerinden çıkarmış olacaklar. Tabi eğer gerçekleşirse…

Proje için 1,25 ile 1,7 milyar pound arasında bir bütçenin tahsis edileceği belirtiliyor. Söylenen bu rakamlar, özellikle sosyal medyada İngilizler arasında tartışmalara yol açtı. Tip 31 sınıfı fırkateynleri gibi kendi projelerini bitiremeyenlerin bütün bunları nasıl yapacağı konusu müstehzi yorumlara neden oldu.

Ancak, bütün bu olan biten İngiliz faaliyetleri yine de Rusları rahatsız ediyor. Peki, İngilizler bu bölgede neden bu kadar ısrarlı dolanıyorlar?

Batı’nın Karadeniz’deki bilindik siyasi hedeflerine yardımcı........

© ngazete


Get it on Google Play