We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşçi ve Sendika’dan… İşçilerin anayasal sendika hakkı ve Yemek Sepeti

1 0 4
27.01.2021

Sendikaya üye olmak Anayasal bir haktır. Öyleyse neden üye olmayalım? İşçiler de hakkını kullanıyor sendikalarda örgütleniyor.
Yemek Sepeti işçileri de sendika hakkını Nakliyat-İş Sendikası ile kullanıyor.

Yemek Sepeti yetkilileri de sendika işçilerin Anayasal hakkıdır diyor. Ama…

BanaBiSendika twitter ve facebook sayfasıyla Yemek Sepeti BanaBi ve Vale çalışanları Nakliyat-İş Sendikasında örgütlenme başladı.

Burada öncelikle şunu söyleyelim. Pandemi sürecinde iş yükü en çok artan işçiler arasında online paket dağıtım işçileri de geliyor. Ve her zaman olduğu gibi onlarda işgüçlerinin karşılığını alamıyorlar.

Ki bu süreçte bu sektör hızlı ve aynı zamanda çalışma şartları açısından kuralsız büyüdü. Kural yok, hız var.

Yemek Sepeti de hızlı büyüyen bir işletme. 2001 yılında kuruldu. 2015 yılında 589 milyon Dolara Sektörün öncüsü Alman Delivery Hero’ya satıldı. Bugünkü değeri 1.2 milyar Dolar olduğu söyleniyor. Yemek Sepeti büyümeye devam ediyor. Ve bu büyümeyi sağlayan işçilerin geliri aynı oranda büyümedi. Her geçen gün daha da geriye gitti.

İşçiler iki yıl öncesinde aldıkları ücretle çalışmaya devam ediyorlardı. Yemek Sepeti bu yıl, iki yılın sonunda, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında altında işçilere zam yaptı. Net 350 TL. Bu 350 TL’yi işçilerden büyük zam olarak görmelerini istiyor. Değil mi ki iş veriyorlardı.

Delivery Hero dünya çapında bir firma birçok ülkede Yemek Sepeti tarzı işletmeleri var. Ancak farklı ülkelerde ki işçiler Türkiye’de olduğu kadar ağır koşullarda ve ucuza çalıştırılmıyor. Ve bir çoğunda işçiler sendikalı çalışıyor.

Türkiye’de bu işletmede Banabi ve Vale adı altında çalışan moto kurye ve depocular var. Depocular sabit maaşa çalışıyor. Valeler yemek, BanaBide çalışanlar market ürünlerinin dağıtımını yapıyor.........

© Neyseo


Get it on Google Play