Либералният международен ред бавно се разпада

На пръв поглед световната икономика изглежда успокояващо устойчива. Америка процъфтява, въпреки че търговската й война с Китай ескалира. Германия устоя на загубата на руски газови доставки, без да претърпи икономическа катастрофа. Войната в Близкия изток не доведе до петролен шок. Изстрелващите ракети бунтовници хути почти не са докоснали глобалния поток от стоки. Като дял от глобалния БВП, търговията се възстанови от пандемията и се прогнозира да нарасне стабилно тази година, пише The Economist.

Погледнете по-дълбоко обаче и ще видите крехкостта. В продължение на години редът, който управлява глобалната икономика след Втората световна война, е ерозиран. Днес е близо до колапс. Притеснителен брой съвкупни въздействия може да предизвикат анархия, където силата е правило, а войната отново решава въпросите на великите сили. Дори ако никога не се стигне до конфликт, ефектът върху икономиката от срив в нормите може да бъде бърз и брутален.

Разпадането на стария ред е видимо навсякъде. Санкциите се използват четири пъти повече, отколкото през 90-те години на миналия век; Америка наскоро наложи "вторични" наказания на организации, които подкрепят руските армии. В ход е война за субсидии, тъй като страните се стремят да копират огромната държавна подкрепа на Китай и Америка за зелено производство. Въпреки че доларът остава доминиращ и нововъзникващите икономики са по-устойчиви, глобалните капиталови потоци започват да се фрагментират.

Институциите, които защитаваха старата система, или вече не съществуват, или бързо губят доверие.........

© news.bg