Популизмът е зинал широко и заплашва да погълне демокрацията

Широко разпространено напоследък е мнението, че популизмът е във възход - от Съединените щати и Турция до Индия и Унгария. Противодействието на крайнодесния популизъм изисква справяне с икономическата несигурност, която подхранва това глобално явление. Това пише Габор Шейринг, професор по сравнителна политика в университета в Джорджтаун, в статия за електронното издание The Conversation.

Популизмът е политическа идеология, която позиционира "народа" като морално справедлива, добра група в обществото, за разлика от други хора, които са елитарни и нямат връзка с обществото. Политици като бившия президент Доналд Тръмп са използвали този общ подход, за да подпомогнат издигането си на власт и да запазят популярността си сред своите поддръжници. Тръмп, например, описа политическата си кампания през юни 2024 г. като "епична борба за освобождаване на нашите нации от всички зловещи сили, които искат да ги унищожат". Тези "зловещи сили" обикновено включват всичко от медиите и международните организации до масовата наука и имигрантите. Орбан, популисткият министър-председател на Унгария от 2010 г., често обвинява международни групи като чуждестранни организации с нестопанска цел в намеса в унгарската политика и действия срещу интересите на страната. Европейският парламент реши през 2022 г., че Унгария вече не може да се счита за демократична държава.

В своята най-радикална, авторитарна форма популизмът представлява заплаха за демокрацията. Поляризира обществата и подкопава доверието в експертите. Популистките лидери продължават да са привлекателни, тъй като обещават да върнат властта на хората. Но те често предлагат нещо много различно от това, което обещават. Те са склонни да влошават проблеми като полово и етническо неравенство, без да се справят с пропастта между богатите и бедните. "Посветих голяма част от кариерата си на анализиране на популистки движения, както като политик, работещ в унгарския парламент в опозиция на режима на Орбан, така и сега като учен," пише Шейринг. Този уникален опит ме научи на едно нещо: защитата на демокрацията от популизма изисква първо........

© news.bg