В новата си книга "Холокост" университетският професор Жил Кепел описва новата геополитическа ситуация, възникнала след 7 октомври и избухването на войната в Газа. В интервю за френския вестник Le Figaro той посочва безизходицата на "Глобалния юг", чиито защитници не споделят нищо друго освен омраза към Запада.
ФИГАРО: Заглавието на книгата Ви "Холокост" може да създаде впечатлението, че поставяте погромистите от 7 октомври и войната, водена от ЦАХАЛ в Газа, на една плоскост. Можем ли да използваме един и същ термин и за двете събития?
ЖИЛ КЕПЕЛ: Целта не е да се сложи знак за равенство между клането в Газа и погромната атака на Хамас, а да се покаже, че със 7 октомври и последиците от него сме свидетели на опит за пълно възстановяване на морала на света. След унищожаването на евреите от нацистите имаше консенсус между съветския блок и Запада - Нюрнбергският процес през 1947 г. беше най-значимият израз на това. Днес обаче в голям брой страни от "Глобалния юг" и дори в определени европейски кръгове и сред младите студенти виждаме изтриването на паметта за 7 октомври поради последвалото клане в Газа. Етичната основа на световния ред вече не е "Никога отново" след ужаса на Хитлер, а борбата срещу колонизацията, ретроспективно предефинирана като геноцид. Това променя геополитическата ситуация, тъй като конфронтацията между Запада и съветския блок е заменена от есенциализирания конфликт между Севера, като изразител на целия морален ужас, и "Глобалния Юг" като носител на всички добродетели. За да се извърши това епистемологично - и преди всичко идеологическо - обръщане, се използва въпросът за Холокоста. По този начин Южна Африка отнесе до Международния съд обвинение в геноцид срещу Израел, което означава, че еврейският народ, жертви на нацисткия геноцид, заради който ООН създаде еврейската държава през 1947 г., е станал геноциден народ и неговата държава би следвало да бъде лишена от легитимност.
Говорите за нова студена война между "Глобалния юг" и Запада. Не трябва ли тази концепция за "Глобалния юг" да бъде поставена под въпрос, особено след джихадистката атака, която удари Русия?
Ж. КЕПЕЛ: Със сигурност. Всеобхватната представа за "Глобалния юг" пренебрегва факта, че тези държави, които трябва да въплъщават доброто и правилното, за мнозина са управлявани от нелиберални и тиранични режими и преди всичко, че значителна част от народите на въпросния Юг са потиснати от авторитарни власти или страдащи от техния банкрут и корупция, а в същото време искат да дойдат и да живеят в уж омразния, но демократичен и проспериращ Север. Последният пример беше решението на Урсула фон дер Лайен и други държавни ръководители на Европейския съюз да платят 7,5 милиарда евро на маршал Сиси, за да предотвратят израелска атака срещу Рафах и потенциален наплив от палестинци, които бягат в Египет. Следователно сме в голяма идеологическа измама, но и в геополитическа заблуда. Защото този така наречен "Глобален" юг обединява бившия Трети свят и най-големите части от бившия съветски блок, които не са интегрирани от Европейския съюз, тоест Китай на Си и Русия на Путин. Последният се опита да помири палестинците, като обедини, без........