Прави ли ви впечатление как всички, ангажирани с образованието у нас, коментирайки провала на учениците ни на PISA, неизбежно изтъкват с колко точки са "паднали" доскоро водещите страни в теста?
Да вземем например анализа на резултатите от експертите в МОН.
Оттам посочват, че на Нидерландия резултатите по математика спадат с 27 точки, още по-зле е Норвегия, където спадът е с 33 точки. В групата на "провалените" са и Швеция и Франция, чиито ученици са показали с 21 точки по-слаб резултат, срам за Германия - спад с 25 точки.
А на България, видите ли, резултатът пада само с 19 точки. Иначе казано - стабилно дъно.
Изобщо думата "стабилно" се чу в доста мнения, сякаш не става дума за стабилно нисък резултат. От синдикат "Образование" към КТ Подкрепа отидоха още по-далеч. Те смятат, че нашите учебни програми са "контрапункт на това, което оценя PISA".
Ако оставим настрана широко коментираната неграмотност на авторите, какво значи "контрапункт на PISA"? Това трябва да ни утешава или да ни радва? Предвид, че все пак става дума за програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за международно оценяване на ученици от 81 държави, критериите и оценките ѝ вероятно заслужават доверие.
Но на синдикалистите такава представителност явно не прави впечатление, дори вадят още по-убедителен довод: "И ако включим Сингапур, Китай, Ирландия или Естония в нашето НВО, те разбираемо едва ли ще достигнат и тройка". Ами за какво им е на Сингапур или Ирландия да гонят шестиците в "нашето НВО"? Те и българските ученици не се справят с него, и там резултатите са ниски.........