Очакванията, че предсрочните избори на 9 юни ще възпроизведат познатото съотношение на силите в парламентарната институция, са в общи линии основателни. Възможно е да има спад в резултата на ПП/ДБ, поне това сочат като цяло социологическите сондажи, които са се появили до момента. Тази коалиция излиза от управленски мандат и логично поема негативите от това. Деветте месеца управление на кабинета "Денков - Габриел" бяха сполучливи. Страната ни се придвижи напред по отношение на Шенген и еврозоната и зае ясна позиция относно войната на Русия в Украйна, което беше важно от гледна точка на мястото на България в системата на международните отношения.
Във вътрешнополитически план обаче нещата не стоят точно така. Съдебната реформа остана незавършена, а ръководствата на регулаторите не бяха сменени, макар и много от тях да са с изтекли мандати. Тези обстоятелства дори могат да засегнат твърдото ядро на ПП/ДБ, защото именно това са въпросите, които обясняваха и мотивираха взаимодействието с ГЕРБ, а те поне засега остават във висящо положение. Оттеглянето на "Зелено движение" от коалицията също ще окаже своето влияние. В абсолютни стойности това влияние може и да не е голямо, но предвид очакваната скромна избирателна активност и доста изтънелите твърди ядра напълно вероятно е то да струва на коалицията 3-4 мандата.
Появата на "Зелено движение" като самостоятелен субект обаче и електоралният резултат, който то ще постигне, ще бъде един от критериите относно това дали изборите на 9 юни ще очертаят евентуални алтернативи, които биха могли да се разгърнат при възможни следващи предсрочни парламентарни избори.
Напълно възможно е изборите да се окажат интересни най-вече с това дали ще дадат тласък на потенциални алтернативи, които да могат да се развият през следващите месеци и години и да се разположат върху по-големи пространства от партийната система в страната. Определено такива заявки има и то както вляво, така и вдясно. БСП ще бъде........