Приключи срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Причината тази година тя да се проведе в американската столица е 75-годишнината на Алианса. На 4 април 1949 г. именно във Вашингтон две страни от Северна Америка (САЩ и Канада) и 10 от Европа (Белгия, Франция, Люксембург, Нидерландия, Великобритания, Дания, Исландия, Италия, Норвегия и Португалия) основават военнополитически блок, който има за цел да намали напрежението на Стария континент и да гарантира сигурността на всяка една страна членка чрез съдържанието на чл.5 от основополагащия договор. Всяка една страна от Алианса, ако бъде нападната, получава подкрепата на всички останали, което де факто означава колективен отговор срещу всеки потенциален агресор.
Днес, 75 години по-късно, в НАТО членуват 32 държави и Алиансът продължава да се развива и надгражда. Същностните въпроси, които бяха обект на дискусии и решения във Вашингтон присъстваха и в дневния ред на срещите на върха в Мадрид и Вилнюс, които се проведоха през предходните две години. Във Вашингтон те не само бяха препотвърдени, но и разшириха своя обхват и очертаха посоката на движение на Алианса поне за следващите 10 години. НАТО ще продължава да подобрява плановете за отбрана, страните членки трябва да подобрят производството на въоръжения и боеприпаси, ще продължи и по-нататъшното стабилизиране на Източния фланг на Алианса.
Украинската тема съвсем естествено и разбираемо беше централна и на тази среща на върха. Съвсем очевидно е, че Украйна може да получи адекватни гаранции за своята сигурност единствено чрез членство в Северноатлантическия пакт. Подобно е положението и с Молдова и Грузия. Наличието на агресивен съсед, какъвто е Руската страна, изисква не снишаване, а предприемане на конкретни мерки, които да доведат до търсените гаранции. Точно така, както направиха Швеция и Финландия (над 1200 км. граница с Русия). Двете страни бяха традиционно неутрални и........