menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Folk mister jobben og bedrifter går konkurs

19 0
26.03.2026

Kommentaren gir uttrykk for skribentens meninger.

Utsikter til sterkere prisvekst gjør at det kan bli renteoppgang. Men uroen i Midtøsten kan også knekke økonomien. For sentralbanksjefen blir dette vanskelig å håndtere.

I Norge holder rentene seg høye. Og verre – nå er forventninger om rentenedgang avløst av forventninger om rentehevninger.

Økonomene venter nå at det kan bli hele tre rentehevninger fra Norges Bank i år.

Dette er ikke godt nytt for folk med gjeld.

Siviløkonom med lang erfaring fra finansbransjen og investeringsvirksomhet. Skriver gjerne om offentlig pengebruk, politikk og hvordan makten ter seg.

Bakgrunnen for at forventningene er snudd fra rentenedgang til oppgang er at prisstigningen i Norge fortsetter å holde seg langt høyere enn målet Norges Bank styrer etter.

Mens målet er en inflasjon på to prosent, så viser de siste tallene fra Statistisk sentralbyrå (SSB) at konsumprisindeksen justert for avgiftsendringer steg hele 3,6 prosent det siste året.

Dette er et tall som er nesten dobbelt så høyt som det Norges Bank ønsker seg.

Her får Mette-Marit overraskelsen

Og resultatet kan bli enda høyere boliglånsrenter.

Og tendensen er at inflasjonen er stigende. Tallene som kom nå i mars var ende høyere enn måneden før.

Les også: Dramatisk norsk rentehopp

Vil ramme alt fra klær til flyreiser

Enda verre er det at inflasjonstallene som kom nå i mars ikke tar med seg virkningene av den pågående krigen i Midtøsten.

Etter at USA og Israel angrep Iran 28. februar har både olje- og gassprisene steget kraftig. Det samme har blant annet prisene på kunstgjødsel gjort.

Energi og gjødsel er svært viktige innsatsvarer i landbruket. I neste omgang vil derfor prisene på matvarer også stige. Det samme gjelder selvsagt for alle andre varer og tjenester der prisene på innsatsvarene har gått mye opp.

Dette vil ramme alt fra klær til flyreiser.

Høy prisstigning på energi vil derfor etter hvert også gi ytterligere prisstigning på de fleste andre varer.

Inflasjonen vil tilta. Da øker også rentene.

Les også: Hver gang det smeller, blir påskeferien din i Spania litt billigere

Dobbelt skade for økonomien

Ut over en bredere og større prisvekst, er det sannsynlig at den usikkerheten om fremtidige kostnader som Midtøsten-krigen medfører, også vil bremse økonomien.

Dette skjer i betydelig grad fordi usikkerheten vil få både privatpersoner og bedrifter til å utsette investeringer.

Er man usikker på om man har råd til å kjøpe ny bil eller om investeringen i en ny fabrikk vil bli lønnsom når kostnadene stiger, blir beslutningene utsatt.

Utsettelse av investeringer gir mindre aktivitet, folk mister jobben og bedrifter går konkurs.

Dette er den vanlige oppskriften på nedgang i økonomien.

Men dette tar vanligvis litt tid før det spiller seg ut. Kanskje ett år eller så.

I det kort bildet er det inflasjonstallene som er i fokus og som påvirker rentene.

Settes rentene opp slik inflasjonstallene nå tilsier, vil det komme enda en brems på økonomien som kan gi større problemer fram i tid.

Høyere rente nå sammen med virkningene av et stort hopp i energiprisene kan gi dobbelt skade på økonomien.

Midtøsten-krigen gjør at Norges Bank-sjef Ida Wolden Bache nå står i en vond spagat foran torsdagens rentemøte.

På den ene siden tilsier inflasjonstallene at rentene settes opp.

På den andre siden er det sannsynlig at de høye energiprisene og all usikkerheten som følger med, vil skade både verdensøkonomien og norsk økonomi. Dette gjelder særlig dersom usikkerheten og energiprisene holder seg høye over litt tid.

Ut fra dette vil Norges Bank trolig ikke gjøre noen endringer i renten nå. Usikkerheten er stor og utsiktene uklare.

Ida Wolden Bache vil mest sannsynlig vente og se.

Folk med boliglån må betale som før.

Her får Mette-Marit overraskelsen


© Nettavisen