Lar barnefamiliene svi for den siste prosenten |
Debattinnlegget gir uttrykk for skribentens meninger.
Siden september 2021 har Norges Bank hevet styringsrenten 16 ganger. Etter to rentekutt underveis er styringsrenten nå igjen 4,5 prosent. Begrunnelsen er kjent: Den underliggende prisveksten skal ned fra rundt 3 prosent til målet om 2 prosent.
Det er ikke gratis å hente ut det siste prosentpoenget. Det vil betales med svakere etterspørsel, pressede marginer, færre investeringer og høyere arbeidsledighet.
Les også: Slår rente-alarm: – Norges Bank har malt seg inn i et hjørne
Renten nøytraliserer lønnshoppet
Det er liten tvil om at renten virker, men den er brutal. Den treffer mange husholdninger og bedrifter med slegge.
En familie med tre millioner kroner i boliglån betalte rundt 1,8 prosent rente på utestående boliglån høsten 2021. I august 2026 var tilsvarende rente 5,3 prosent. Forskjellen tilsvarer om lag 105.000 kroner i økte årlige renteutgifter før skatt. Samtidig har prisnivået steget kraftig. At matvareinflasjonen nå er lavere, er liten trøst når prisveksten på mat- og alkoholfrie drikkevarer allerede har vært 35 prosent. Prisnivået er ikke nullstilt. Det har bare sluttet å løpe like fort.
Lønnsveksten har hentet inn mye........