menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Marius vil hjem til mamma

18 0
18.05.2026

Kommentaren gir uttrykk for skribentens meninger.

Medietrykket i saken mot Borg Høiby er formidabelt. Fra 6. august 2024 og frem til 19. mars 2026 da rettssaken mot Høiby var ferdig, ble det skrevet 16 040 artikler. I tillegg skrev internasjonal presse 18.300 artikler i rettsperioden. Dom i saken faller 15. juni.

Men mediesirkuset er langt fra over.

Hans Geelmuyden er norsk samfunnsdebattant, journalist, skribent, kommentator og tidligere sjefredaktør i Morgenbladet. Han er siviløkonom fra NHH, og har bygget, ledet, eid og solgt Geelmuyden Kiese Gruppen. 16. januar 2025 startet han et enmanns rådgivningsselskap som heter St. Hans.

Brød og sirkus er monarkiets vesen

Interessen for krisen i det norske kongehuset er enorm. Det skulle bare mangle. Vi lever jo i et konstitusjonelt monarki. Styreformen interesserer. Når i tillegg kronprinsessen utviser dårlig dømmekraft som i Epstein-saken, og hennes sønn står tiltalt for førti straffbare forhold, eksploderer interessen.

Bør vi skamme oss? Selvfølgelig ikke. Brød og sirkus er monarkiets eksistensberettigelse.

Mediekritikere snakker om at «det samlede medietrykket» blir for stort. Det er lett å være enig i at trykket i Høiby-saken er stort, men hva er «for stort», og hvem skal avgjøre det? Skal vi etablere et eget Medietrykkdirektorat? Skal vi gi Staten enda litt mer makt?

Nei, selvfølgelig skal........

© Nettavisen