Mens vi venter på galningen i Det hvite hus

Jeg skriver det slik, for også under den kalde krigen kan det ha vært episoder som vi aldri fikk vite noe om. Men som ble avverget i siste liten – kanskje på grunn av ansvarlige ledere som tok til vettet til slutt.

Dessverre kan det se ut som om vi er mindre heldig stilt i dag. For det er ikke akkurat «ansvarlig» det den amerikanske presidenten truer med denne gangen:

«En hel sivilisasjon vil dø i natt og vil aldri komme tilbake igjen. Jeg vil ikke at det skal skje, men det vil sannsynligvis skje».

Les mer her: Trump: – En hel sivilisasjon vil dø i kveld

Konkret har han satt fristen til kl. 02.00 natt til onsdag, altså om bare få timer. Innen da må Hormuzstredet være åpnet, slik at oljen igjen skal kunne flyte fritt omkring i verden.

Hvis ikke skal altså den flere tusen år gamle persiske sivilisasjonen gå til grunne.

Bare å si noe slikt er uhyrlig – og om vi skal ta det bokstavelig: verre enn Hiroshima og Nagasaki.

Så står selvsagt spørsmålene i kø:

Erik Stephansen har bakgrunn fra både lokalaviser og riksmedier som Dagbladet, TV 2 og Nettavisen. Han var nyhetsredaktør i Nettavisen før han ble politisk redaktør og ansvarlig for meningsstoffet. Tildelt SKUP-diplom.

– Mener Trump det alvorlig, eller er dette bare en trussel på linje med andre? – Kommer det virkelig til å skje – eller trekker han seg denne gangen også? – Og dessuten: Er han egentlig tilregnelig?

Heller ikke dette siste spørsmålet er det noen som kan gi oss noe sikkert svar på.

Les også: Klokken tikker for Teheran: Trump vil bli dømt

Den ene ytterkanten sier at han viser tydelige tegn på begynnende demens.

Mens fra den andre yttersiden blir det sagt at Trump bare er en genial forhandler som spiller uvanlig høyt.

Så har jo vi alle en trang til å tenke at det går sikkert bra til slutt. Det kan vel ikke bli så ille, tenker vi. Det ordner seg nok.

Les mer av Erik Stephansen

Og ja, kanskje våkner vi i morgen tidlig til «ufarlige» meldinger om litt bombing her, og mer bombing der. Kanskje har enda noen iranske ledere blitt drept, og kanskje er enda noen oljeraffinerier satt i brann samtidig som Kuwait eller Saudi eller Israel har fått noen missiler i retur fra det desperate regimet i Teheran.

Men samtidig vet vi at dette er ordentlig farlig. Fordi det så fort kan spre seg.

Og kanskje er det nettopp tilvenningen som skremmer meg mest. At vi nesten er blitt vant til en utilregnelig halv-diktator i USA, selveste galningen i Det hvite hus, som hele tida spiller høyt, og som hele tida lyver og svindler og går ut over sine fullmakter.

Les også: JD Vance er i dødens posisjon

Men som hele tida også blir dempet eller roet ned av «systemet», av Høyesterett, eller av mer sindige politikere i Europa. Eller andre steder - for eksempel høytstående politikere fra Pakistan, Egypt og Tyrkia - som akkurat i skrivende stund forsøker å få til en bakkanal mellom partene.

Derfor fester vi også denne gangen vår lit til at mer ansvarlige verdensledere skal klare å ro det i land.

Og derfor trekker vi enda en gang på skuldrene, ler litt oppgitt og rister på hodet over verdens galskap. Mens vi leter etter en god serie på Netflix.

Helt til det smeller.


© Nettavisen