We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SEYYAR JANDARMA

2 0 0
19.09.2021

Seyyar jandarma alayı ve komutanı binbaşı Cemil beg ile ilgili bir hatıra babam Abdürrezzak İYLEK ( İYİLİK ) anlattı. Lice de bir köye girdik, komutan askerlere at in dedi. Herkes komutanın emri ile 200 metre ileride silah çattı ve komutan asker köye yanaşmayacak talimatını verdi. Hepimiz oturduk kumanyalarımızı yemeye başladık.
- Binbaşı Cemilözel hizmetinde olan Çavuş, Onbaşı, on beş kadar asker vardı. Onlar askerle pek konuşmazlardı. Bunlardan bir tanesi vardı Askere hakaretlere varan davranışlarda bulunduğu için hiç sevilmezdi. Fakat ben Arapça ve Kürtçe bildiğim için beni yanlarında taşıyorlardı Çavuştum.
- Köye girdikten bir saat sonra bana köylüye söyle bin başı Cemil beg sizinle konuşacak. Hepsi şu karşıdaki tahta camiye dolsunlar. Gittik köylülere söyledik köyde kim varsa çoluk çocuk, kadın, erkek hepsi gelip camiye doldular, bizi oradan uzaklaştırdı askerler köylüden ekmek, soğan, peynir falan almışlardı. Herkesi uzaklaştırdı kendi adamlarına caminin etrafına çalı çırpı ağaç yığdırdı, yanındaki 15 kadar olan özel adamları silahlarını doldurup caminin karşısına........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play