We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kulluk bir bütündür!

1 0 0
05.06.2021

Kulluk bir bütündür, vazifenin küçüğü de büyüğü de ona dâhildir

“Şu büyük, önemli mesele, olay, dava var iken şu küçük meselelerle meşgul olmak, sormak cevap vermek niçin” diye soranlar ve eleştirenler var.

İslâm’ı bölmek, küçüğe büyüğe ayırmak ve küçük görüleni terk etmek kulca bir davranış değildir.

Abdest bozarken kıbleye önünü veya arkasını çevirmemek, genellikle sağı kullanmak, besmeleyi, hamdi, selâmı unutmamak… küçük görünüşlü büyük davranışlardır; çünkü kulluk bilincinin kesintiye uğramamasını sağlarlar.

Müslüman, düşmanla savaşırken bile namazını bir şekilde vaktinde ve cemaatle kılar. Cihad büyük, namaz terk edilebilir küçük değildir.

Gelelim bu haftanın büyük küçük sorularına.

Bir sorum olacak:

İkinci bir ev ya da arsa için Fuzul Ev’deki paraya zekât vermeli miyiz?

Henüz bize çıkmadı ve 18 ay daha taksit ödeyeceğiz.

Cevap

Bir yerde biriktirdiğiniz para temel ihtiyaçlardan birini sağlamak niyetiyle olsaydı buna zekât gerekmezdi. İkinci ev ve arsa temel ihtiyaçlardan biri olmadığı için bu paraya zekât ödemeniz gerekir.

Soru

Kalben mutmain olmak için; kulak arkası işitme cihazı kullanıyorum, abdest alırken her seferinde çıkarılmıyor, mesh ediyorum, abdestim kabul olur mu?

Cevap

Abdest alırken şehadet parmağı ile kulak içini ve deliğinin girişini, başparmak ile de kulağın dışını meshetmek cumhura göre sünnettir. Tamamen terk edilse bile abdest geçerli olur, ancak Müslüman, gerektiren bir durum, bir mazeret olmadan sünneti de terk etmez. Ben de kulak arkası işitme cihazı kullanıyorum. Abdest esnasında çıkarmak eller yaş olduğu için alete zarar........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play