We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mürşid Bir Alim Göçtü

2 0 0
02.07.2022

Konup göçme yurdu olan bu alemden, kurulduğu günden beri ne kadar kul göçtüğünü ancak alemlerin sahibi olan Allah (cc) bilir. Dünyanın ömrünün beş milyar yıl olduğu rivayet olunmaktadır. Beni Âdem diye tabir olunan biz insanların dünyadaki serüveni takriben yirmi bin yıl. İnsandan önce dünya cinlerin var oldukları Kur'an ayetleriyle ifade edilmektedir. Ama cinlerden önce başka varlıklar var mıydı? Bunu ancak yine “Mâlik’ul Mülk” olan Allah (cc) biliyor.

Kaldı ki, dünya da kainat/varlık içinde küçücük bir toz parçası bile değil. Çünkü Gözlenebilir Evren'de, Samanyolu veya Andromeda Galaksisi gibi "büyük" galaksilerden 225 milyar civarında, cüce galaksi olarak tanımlanan daha ufak galaksilerden ise 7 trilyon civarında bulunmaktadır. Eğer Evren'in erken dönemlerindeki sönük galaksileri de hesaba katacak olursanız, cüce galaksiler hariç galaksi sayısı 2 trilyonu aşabilir.

Gözlenebilir Evren'in çapının 93 milyar ışık yılı olduğunu biliyoruz. 1 ışık yılı, kabaca 9.5 trilyon kilometredir, dolayısıyla Gözlenebilir Evren'in bir ucuyla diğer ucu arasındaki mesafe 8.798×1023km8.798\times10^{23} km8.798×1023km kadardır! Yani Gözlenebilir Evren, yaklaşık olarak 880 sekstilyon kilometre, yani 880 trilyon kere milyar kilometre çapındadır. (Çağrı Mert Bakırcı İnt. Sit.)

Tabi bu, kainatın gözlemlenebilen kısmı. Bir de bunun gözlemlenemeyen kısmı var ki, onu........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play