We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kurban Adamak ve Adanmaktır

3 0 0
07.07.2022

Şunu asla unutmayalım ki “Kurban Bayramı” mangal sefası ve kebap keyfi değildir. “Kurban” Allah'ın (cc) mümin kullarına ikramı olan özel bir bayramdır. Allah (cc) ın ikramı olanda ise sayısız; hayır, hikmet, fazilet ve bereketler vardır. Bunu ümmetçe hem ramazan, hem de kurban bayramlarında her yıl yaşayarak görmekteyiz. Dolayısıyla bu günlerin değerini bilelim. Birlik beraberlik, kardeşlik, paylaşma, yardımlaşma, dayanışma, sevgi ve merhamet iklimi olarak gereği gibi değerlendirelim.

Kurban bir enerji, bir aksiyon, bir ruh, bir şuurdur. Kurbanın tarihi insanlık kadar eskidir. İlk insan ve ilk peygamber Âdem’in (as) oğulları Habil ve Kabil’in birer kurban adamaları… Hz. İbrahim’in (as) oğlu İsmail’i Allah'ın (cc) emriyle kurban etmeye teşebbüsü… İmran’ın eşi Hanne’nin (ra) henüz doğmamış olan ciğerparesi hz. Meryem’i Allah (cc) için adaması… Resulullah'ın (sav) dedesi Abdulmuttalib’in Oğlu Abdullah’ı kurban etmeyi adaması, sonra Allah'ın (cc) yardımı ve takdiriyle kurban olmaktan kurtulması, birer örnektir.

Kurban Sadakat Samimiyet ve Teslimiyettir

Kurban İbrahim’ce adamak ve İsmail’ce teslimiyettir. Kurban Hacer’ce fedakârlık ve itaattir. Sahip olduğumuz her şeyi, para ve servet, ehlu-iyal, gençlik ve ömür, mevhibe ve yetenekler, kısaca sahip olduğumuz her şeyi, mülkün asıl sahibinin uğruna, onun yolunda, onun arzında, onun emrince feda etmektir. Kurban, zat-ı zul-Celal için candan da canandan da geçmektir.

Değil mi ki, rabbimizle sonsuz saadet alışverişindeyiz. O halde onun yolunda fedakârlık yarışında nasıl geri........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play