We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomik Krize İlaç Kanaat ve İktisat

5 0 0
19.05.2022

Bilindiği üzere şu anda tüm dünyada bir ekonomik kriz var. Bu kriz tabii midir, sun-î midir? Yani doğal olarak gelişen bir kriz mi? Yoksa birtakım karanlık odaklar tarafından planlı olarak üretildi mi? Bu konu ayrıca tartışılması gereken bir konu. Şöyle veya böyle bir ekonomik kriz var bu kriz hayatın tüm yönlerine sirayet etmektedir.


Ancak bu krizin bir sebebi de insanlığın azıp sapması, doyumsuzluğu, bencilliği, kanaatsizlik ve iktisad etmeye, tutumlu davranmaya hiç yanaşmaması değil midir? Her ilimizde ilçemizde sayısız özel ve tüzel hastaneler inşa edildi ve edilmeye devam ediyor. Bunların hepsi lebalep dolu. Her tarafa lüks ve pahalı lokantalar doldu, onlar da dolup taşıyor. Kafeler öyle, süper, hiper, gross marketler öyle. Araçların fiyatı dörde katlandı ama insanlar lüks araç almak için altı sonrasına sıraya giriyorlar. İnsanlar bir bardak çaya 20 TL, bir fincan kahveye 50 TL vermeyi büyük bir saadet sayar oldular.
Peki insanlar geçekten hastaneye gitmeyi gerektirecek kadar hasta oldukları için mi buraları dolduruyorlar? Giyecek elbiseleri, binecek arabaları olmadığı için mi bunca harcamaları yapıyorlar? Lüks lokanta ve cafelerde harcadıkları paranın onda birine kendi evlerinde pişirip yiyemez ve içemezler mi? Yoksa “dostlar pazarda görsün misali, şimdi bir de “dostlar hastanede görsün” “dostlar cafede görsün” “dostlar hiper markette görsün” “dostlar lüks araçta görsün” “dostlar en pahalı lokantada görsün” halleri toplumumuz için hastalık mı oldu? Bu tüketim çılgınlığı nereye kadar?


Kaldı ki, şu anda ekonomik krizler, endişe verici duruma gelmiştir. İnsanlar bunun için suçlu arayıp duruyorlar. Hükümet mi, muhalefet mi, bu işin faili dışarda mı, içerde mi tartışmaları gırla gidiyor. Gelin biz iğneyi........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play