We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mahir Adibeş yazdı:YANAN KIZILÇAM ORMANLARI VE ARICILARIMIZ

2 0 1
11.08.2021

Orman yangınları nerede olursa olsun, dünyada yaşayan bütün insanları etkiler. Üzülmeyen aklı başında insana pek rastlanılmaz.

Deprem, sel, yangın gibi felaketler insanları çoğu zaman çaresiz bırakır.
Türkiye’de 2021 Temmuz sonu Ağustos başı bir anda çıkan çok sayıda orman yangını binlerce hektar ormanımızı kül etti. Yangınlarda ölen insanlar oldu, onlara da Allah’tan rahmet diliyoruz. Evler, köyler, kasabalar yandı. Binlerce insan zor durumda kaldı. Ahırlar yandı, koyunlar, sığırlar arı kovanları yandı. Bağlar, bahçeler, tarlalar yandı.
Yöre halkı, yardıma gelenler çaresiz kaldı, çaresiz kaldık.
Yangın çıkış mevsimi olarak yazın ortası, hava sıcaklığı çok yüksek, nem oranı çok düşük, tabandaki otlar kuruyup barut gibi olmuş. Yani bir kıvılcım yeterli, öyle de oldu. Kızılçamlar çıra, yanmaya çok müsait…
Yangının sonuçlarına şöyle bir göz atalım.
Yangın bölgelerinde milyonlarca ağaç yandı, kaçamayan yabani hayvanlar yandı hem de çok sayıda hayvan; kuşlar, böcekler, yörenin yerel canlılarının çoğu… Uçabilen kuşlar, kaçabilen geyik, kurt, tilki belki tavşan gibi bazı hızlı koşan hayvanlar kurtarabildi. Orman tükenene kadar kaçtılar. Bu hayvanların vatanıydı o ormanlar.
Ormanlar yandı; oralarda ne koklanacak bir çiçek ne de filizlenecek bir ot tohumu kaldı…
Yangın söndürmeye giden bir arkadaşım anlattı: Yangını söndürürken gece ateşten kaçan domuz sürüsüyle karşılaşıyorlar. Yangın söndürenlerin ellerinde kürek, kazma, su hortumu. Domuzlar........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play