We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DİRİ HAYAT SAHİPLERİ

2 0 0
01.09.2021

Umutla başlayan her yolculuk, umudu besleyen çabalarla desteklenmeli ki yol tamama ersin. Seferle sorumlu olan bizler, zaferden hesaba çekilmeyeceğiz madem, mücadele ahlakına riayet ederek vazifeyi ifa edelim.

Her yaşın vazifesi ve sorumluluğu, kendi içinde kendi seviyesi kadar mesuliyet bilinci gerektirir.

Mesuliyet, dış etkenlerden bağımsız olarak bireyin hayata ve paydaşlarına karşı taşıması gereken diri bir bilinç halidir.

Çocukluk evresinde çevremizde gözlemlediğimiz/bilgi birikim aktarımı şeklinde edindiğimiz tutarlı veya tutarsız davranışlar bu bilincin temelini oluşturur.
İçine doğduğumuz aile yapısı, sosyal hayattaki paydaşlarımız, komşularımız, okul ve iş arkadaşlarımız bizleri bugünkü kıvamımıza taşır.
Rüşde ulaşan, ergenlik sürecinde sağlıklı bir bilinç ve farkındalık yolculuğunda ilerleyen nadir bireyler tekamül çabasını öne alır. Sadece kendisi için çaba sarf etmez. Temsil ettiği manevi şahsiyeti bulunduğu her ortamda abı hayat misali gücü nispetinde hissedâr olmak isteyenlere sunar.

Sağlıklı bir haleti ruhiyeye sahip olmak yolunda mücadele verir. Bu arada hayata katkı sunmak ve hayattan katkı almak adına kıvamını koruduğu alanını sürekli yoklar ve genişletmeye gayet eder.

Özsaygısını, değer verdiği yakınlarının ve/veya fikirlerinin alan ihlali ile ayaklar altına alınmasına usulü ve üslubunca karşı çıkar. Bu onu kibirli yapmaz. Tam aksine kişiliğini korumasına yardımcı olur. Kırmızı çizgileri vardır, öyle ki hakkaniyetli olan her vicdan bunu bilir ve saygı duyar. Sınır ihlali yoklaması yapanlara lisanı haliyle: "Beyhude yorulmayın, kapılar sürmeli" der, duracakları yeri göstererek onlara da yardımcı olur.

İçine doğduğu toplumun........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play