We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taziyeye giden üç şeye dikkat etmelidir!

2 0 0
10.06.2022

Malumunuz insan bir defa dünyaya gelir ve gider, karanlıktan karanlığa, anne rahminden dünyaya ve oradan da kabre giden adına “Ömür” denilen bu süreçte insanolğu ya cennete ya da cehenneme gitmeye mustahak oluyor.

Cennet ve cehennemin sahibi yüce Allah’tır, inanan da inanmayan da hepsi Allah’ın kullarıdır. Unutmayalım Allah(cc)’hu Cenneti ehli iman için hazırlamıştır, iman edip amel salıh işleyenler için “Firdevs cenneti” hazırlanmış diye Kur’anda beyan edilmiştir.

Bu işin şakası yoktur, yüce Allah böyle diyor; kimisi, şerrül beriyyeh(Kara parçasının kötü insanları) kimisi de hayrül beriyye(Kara parçasının hayırlı inlanlarıdır).

Allah bizi hayırlı insanlardan eylesin, Hazreti Yusuf aleyhisselatu vesselamın dua ettiği gibi; “veteveffeni müslimen ve elhikni bissalihin(Müslüman olarak emanetini benden al ve salih kullarına ilhak et)”

Şu anda taziyesinde bulunduğumuz kimseyi(…….) de mevlam af ve mağfiret etsin.

Taziyeye gelip giderken üç şeye dikkat edilmeli,

1-Vefat eden kimse hayırla yad edilir ve ona dua edilir,

2-Yakınlarına başsağlığı dilekleri iletilmenin yanı sıra, sabır tavsiye edilir ve teselli telkin edilir,

3-Verilen vaaz nasihattan bir ders bir ibret almak, ki belki de taziyeye gelen için en önemli şey bu olsa gerek.

Vefat edene dua edelim, onu hayırlı yönleriyle analım, Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam “üzküru mevtaküm bil heyr(Ölülerinizi hayırla yad edin)” buyurmaktadır.

Mevlana celledini ruminin bir ifadesi var :”Kafire kem güzle bakma! İman üzeri ölmeyeceği ne malum”, tabi bunu bir de tersten okumak var, bizim iman üzeri öleceğimiz ne malum.

O zaman birbirimize dua edelim; “Allah iyilerimizi daha iyi etsin,........

© Müslüman Dünya


Get it on Google Play